Niewiele ośrodków pomocy społecznej chętnych na zmianę struktur

Do 12 września ośrodki pomocy społecznej (OPS) mogą składać wnioski w organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie, w którym mogą otrzymać dofinansowanie na reorganizację swoich struktur. Jednak tylko 526 z prawie 2,5 tys. jednostek zdecydowało się dotychczas wyodrębnić zespoły zajmujące się pracą socjalną i postępowaniami administracyjnymi. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Paweł Maczyński z Ogólnopolskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

2017-08-08, 11:00

Niewiele ośrodków pomocy społecznej chętnych na zmianę struktur
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: mpips.gov.pl

Posłuchaj

8.08.17 Paweł Maczyński o zmianie struktur w ośrodkach pomocy społecznej.
+
Dodaj do playlisty

Poprzez ogłoszony konkurs resort chce zachęcić do wprowadzania zmian, które sprowadzają się do tego, aby odrębne zespoły pracowników socjalnych zajmowały się pracą z rodzinami oraz czynnościami związanymi z przyznawaniem świadczeń. Na razie tylko co piąta placówka wybrała taki model funkcjonowania.

Jak podkreślił Paweł Maczyński, 526 to zdecydowanie za mało jeśli chodzi o potrzeby osób korzystających z pomocy ośrodków. – Uważamy, że proponowane przez resort zmiany idą w bardzo dobrym kierunku. Szkoda, że tak mało jednostek póki co się na to zdecydowało – mówił gość.

Jak dodał, u podstaw tego leżą różne przyczyny i bariery, które to ograniczają. - Jest wiele poziomów barier. To m.in. bariera mentalna dla części pracodawców i samorządów. Ośrodek pomocy społecznej jest bowiem workiem bez dna, do którego można wrzucić wszystko. Ta „prowizoryczna” sytuacja, która trwa od ponad 20 lat, jest dla nich bardzo wygodna – podsumował Maczyński.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 8.08.17

Godzina emisji: 10:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej