Podsumowanie dnia w PR24. „Istnieje konkurencyjność w obrębie władzy wykonawczej”
Prezydent 15 sierpnia nie wręczy nominacji generalskich, 9. rocznica wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej i podróże Micheila Saakaszwilego po Europie. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
2017-08-08, 22:05
Posłuchaj
15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, decyzją prezydenta nie odbędzie się wręczenie nominacji generalskich i admiralskich. Na taki krok Andrzeja Dudy odpowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej, które podkreśliło, że dla reform w armii ukształtowanie nowej kadry dowódczej jest "kluczowym czynnikiem". Jak napisano w komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent swoją decyzję uzasadnił brakiem "warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich".
Według politologa dra Piotra Zakrzewskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie istnieje konkurencyjność w obrębie władzy wykonawczej.
- Konstytucja mówi, że prezydent musi współdziałać z szefem MON w kwestiach obronności. Pochodzenie z tej samej opcji politycznej nie oznacza od razu, że oba ośrodki będą chciały ze sobą współpracować. Prezydent Duda sprzeciwia się brakowi komunikacji z ministrem obrony narodowej, można to odbierać jako wymianę ciosów. Prezydent zachęca do spotkania, inaczej będzie opóźniał nominacje. Konstytucja nie przewiduje braku współpracy organów państwa z powodu toczenia wojny politycznej, potrzebna jest dobra wola – mówił gość Polskiego Radia 24.
Rocznica wojny rosyjsko-gruzińskiej
9 lat temu, 8 sierpnia 2008 roku, wybuchła pięciodniowa wojna gruzińsko-rosyjska. Oba kraje znalazły się w stanie wojny po tym, jak Gruzja przeprowadziła ofensywę w celu odzyskania kontroli nad jej prorosyjską prowincją Osetią Południową. Konflikt zakończył się porażką Gruzji. Abchazja i Osetia Południowa odłączyły się od Gruzji, a Rosja odniosła polityczny sukces. - Kolejnym celem Rosji jest zajęcie Białorusi – oświadczył były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który w rocznicę rozpoczęcia wojny uczestniczył w akcji protestacyjnej przed ambasadą Rosji w Wilnie. Zdaniem korespondenta Polskiego Radia w Moskwie Macieja Jastrzębskiego Gruzini chcieli zapobiec rozpadowi kraju.
REKLAMA
- Rosjanie twierdzą, że wojnę rozpoczął Micheil Saakaszwili, tylko zapominają, że separatyści prowokowali napięcia przez wiele miesięcy. Armia rosyjska odepchnęła wojska gruzińskie z Osetii Południowej i weszła w głąb Gruzji. Gruzini palą znicze, z kolei prezydent Rosji Władimir Putin poleciał do Abchazji, by rozmawiać o integracji – powiedział korespondent.
W części informacyjnej Podsumowania Dnia m.in. o zarzutach KE względem obniżki wieku emerytalnego w Polsce; wynikach ekshumacji zmarłego w katastrofie w Smoleńsku admirała Andrzeja Karwety, przedstawionych przez wdowę po admirale Mariole Karwetę i rekordowym zainteresowaniu programem Mieszkanie dla Młodych.
W Podsumowani Dnia także doniesienia ze świata sportu, które przedstawiał Henryk Urbaś, natomiast przegląd portali internetowych poprowadził Marcin Królik.
Gospodarzami audycji byli Mateusz Drozda i Adrianna Calińska-Czaniecka
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP
Podsumowanie dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
______________________
Data emisji: 08.08.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 21:00
REKLAMA