Badania mammograficzne jednak później niż sądzono
Większość kobiet powinna przechodzić badania mammograficzne dopiero po 50 roku życia, a nie, jak wcześniej zalecano, po czterdziestce. Taką rekomendację wydał zespół ekspertów, powołany przez resort zdrowia Stanów Zjednoczonych.
2009-11-17, 11:19
Posłuchaj
Eksperci nie kwestionują faktu, że mammografia jest skutecznym narzędziem w wykrywaniu raka piersi. Jednak w wypadku kobiet w wieku od 40 do 50 lat, skutki uboczne cyklicznego poddawania się zabiegowi przewyższają korzyści. Kobietom po pięćdziesiątce eksperci zalecają badania mammograficzne co dwa lata, a nie co rok, jak zalecano wcześniej.
Nowe rekomendacje nie dotyczą osób z grupy podwyższonego ryzyka, czyli kobiet z mutacją genów zwiększającą prawdopodobieństwo raka oraz tych, w których rodzinach były przypadki raka piersi. Amerykańscy eksperci zalecili też lekarzom, by nie uczyli kobiet badania własnych piersi, bowiem nie udało się potwierdzić skuteczności tej metody.
Wiele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych namawia kobiety do regularnej mammografii od 40 roku życia, twierdząc, że badania te są zupełnie niegroźne. Rzeczywistość jest jednak inna. Mammografia mogą pociągać za sobą kolejne zbędne testy i w konsekwencji wywołać stany lękowe. Może też wykrywać tak powoli rozwijającego się raka, że kobieta nie odczułaby jego skutków do końca życia. Jego stwierdzenie pociąga więc za sobą zbędne leczenie.
Te rekomendacje stosujemy w Polsce już od dawna - mówi IAR doktor Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie.
REKLAMA
Mammografia jest elementem populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. W Polsce programem wczesnego wykrywania raka piersi objęte są kobiety w wieku od 50 do 69 lat.
REKLAMA