IMGW zapewnia: ostrzegaliśmy o burzach w komunikatach pogodowych
We wszystkich prognozach z co najmniej dobowym wyprzedzeniem IMGW ostrzegało przed bardzo gwałtownymi burzami - zaznaczył Instytut w komunikacie. 11 sierpnia - jak przypomniał - tuż przed g. 14 wydał ostrzeżenia o burzach z gradem dla województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
2017-08-16, 11:46
W wyniku nawałnic, w nocy z 11 na 12 sierpnia, zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. Silny wiatr - tylko wówczas - uszkodził lub zerwał dachy z prawie 3 tys. domów, w tym z ponad 2 tys. mieszkalnych. Zniszczeniom uległo też 38 tys. ha lasów - wynika z środowych danych MSWiA.
Powiązany Artykuł
![betka 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/031f2730-7b8d-4a99-8229-432af3f36ee2.jpg)
Premier na Pomorzu: jestem po wrażeniem tego, jak ludzie się tutaj zjednoczyli
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy pełni zadania Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. W środowym stanowisku przesłanym PAP przedstawiciele Instytutu odnieśli się do opinii i komentarzy na temat działania IMGW-PIB w związku z tymi gwałtownymi burzami.
"Ostrzeżenia meteorologiczne o burzach z gradem z drugim stopniem zagrożenia dla województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego zostały wydane w dniu 11 sierpnia tuż przed godziną 14. Ostrzeżenia miały ważność od godziny 21.00 i o tej porze strefa burz dotarła do południowych granic województwa kujawsko-pomorskiego, przemieszczając się szybko na północny wschód nad województwo pomorskie" - napisano w komunikacie.
Wideo: Nie wszyscy żołnierze świętują. W Rytlu wojskowi pomagają udrożnić koryto Brdy
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
Przypomniano, że ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy burz, którym towarzyszą porywy wiatru do 115 km/godz. lub opady deszczu do 60 mm i grad. Jest to wiatr, który powoduje rozległe zniszczenia (wyrywa drzewa z korzeniami, powoduje poważne uszkodzenia budynków, łamie wieże i słupy energetyczne) oraz stwarza zagrożenie życia. Stopień drugi (na mapach zaznaczany kolorem pomarańczowym) oznacza również, iż niebezpieczne zjawisko w silnym stopniu ogranicza przebywanie i prowadzenie działalności na terenie otwartym.
Powiązany Artykuł
![rytel 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/9b4d267e-c030-498a-8995-fa28c18d1707.jpg)
Szef MSWiA: 30 mln dla poszkodowanych w nawałnicach
W stanowisku IMGW-PIB przypomniano, że w poprzednich dniach dla województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego wydawane były ostrzeżenia z 1 stopniem zagrożenia. W tym sezonie było to drugie ostrzeżenie o burzach dla województwa pomorskiego z drugim stopniem zagrożenia.
"We wszystkich prognozach, udzielanych wywiadach, z co najmniej dobowym wyprzedzeniem Instytut informował i ostrzegał przed bardzo gwałtownymi burzami. Należy podkreślić, że nie były to typowe, letnie burze występujące nad Polską. Służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe otrzymywały niezbędne informacje zgodnie z ustalonymi zasadami współpracy" - zapewniono w komunikacie.
REKLAMA
W komunikacie zaznaczono też, że informacje opracowywane przez IMGW-PIB były też publikowane na stronie internetowej pogodynka.pl. Poza informacjami o aktualnych ostrzeżeniach zamieszczona jest tam również specjalna zakładka dotycząca prognozowania, a następnie monitorowania rozwoju burz i towarzyszących im zjawisk (http://pogodynka.pl/prognozaburz).
Wideo: "Zdążyłem wybiec z namiotu tuż przed tym jak spadło drzewo". Harcerze relacjonują tragiczną noc w lesie
Źródło: Fakty TVN/x-news
"Odnosząc się do prognozowanej sytuacji z 11 sierpnia w tej właśnie zakładce pojawiła się specjalistyczna prognoza groźnych zjawisk konwekcyjnych w formie tekstowej i graficznej zawierająca informację o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia gwałtownych burz (superkomórek i linii szkwału) z porywami wiatru powyżej 100 km/h oraz możliwości wystąpienia trąby powietrznej. Reasumując wykorzystywane są różne rozwiązania dotyczące informowania o prognozowanych niebezpiecznych zjawiskach, a w szczególności o burzach. Niezbędna jest jednak adekwatna interakcja i zainteresowanie ze strony odbiorców" - czytamy w komunikacie IMGW.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![sz12.jpg](http://static.prsa.pl/images/fc41d989-1495-49bc-9fa4-474cab5b1b8b.jpg)
Premier apeluje o składanie wniosków o pomoc dla ofiar burz
IMGW-PIB przypomniało też, że uczestniczy w Regionalnym Systemie Ostrzegania RSO, który dystrybuuje ostrzeżenia w formie wiadomości SMS. Poinformowano, że ostrzeżenia i informacje z RSO można otrzymywać dzięki darmowej aplikacji RSO, którą można pobrać na telefon komórkowy. Pozwala ona zdefiniować i zawęzić rodzaj informacji, które będą użytkownikowi dostarczane.
"W przypadku takich systemów niezwykle istotna jest reakcja ze strony odbiorców. Ograniczenie ryzyka wynikające z zagrożeń naturalnych jest bowiem możliwe tylko przy udziale wszystkich, których mogą one dotyczyć" - podkreślono w komunikacie.
"Zjawiska burzowe są bardzo trudne do prognozowania, nie jest możliwe dokładne ich zlokalizowanie z dużym wyprzedzeniem czasowym" - zaznaczono.
dad
REKLAMA
REKLAMA