Podsumowanie Dnia: Działania IPN wobec Lecha Wałęsy

Postępowanie karne prowadzone przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej ws. składania fałszywych zeznań przez Lecha Wałęsę, a także najnowsze wyliczenia stowarzyszenia "Miasto jest Nasze", dotyczące ofiar reprywatyzacji w Warszawie. To główne tematy, które poruszyliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowaniu Dnia.  

2017-08-22, 22:01

Podsumowanie Dnia: Działania IPN wobec Lecha Wałęsy
Materiał ilustracyjny. Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

22.08.17 Podsumowanie Dnia Komentarze
+
Dodaj do playlisty

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie składania fałszywych zeznań przez Lecha Wałęsę. Chodzi o zeznania mające służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym, dotyczącym dokumentów z teczki personalnej i teczki pracy TW "Bolek",  znalezionej w domu Czesława Kiszczaka.

Prezydent podtrzymuje zdanie, że dokumenty TW "Bolek" są nieprawdziwe i nie są jego autorstwa – powiedział Polskiej Agencji Prasowej dyrektor biura Lecha Wałęsy, Adam Domiński komentując prowadzone przez IPN postępowanie karne.

W ocenie Krzysztofa Wyszkowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej, fakty jednak świadczą przeciwko byłemu prezydentowi. – Są dowody, dotyczące jego agenturalnej przeszłości. Są to dowody przekonujące – wskazywał. – Teraz Lech Wałęsa nie ma wyjścia, musi kłamać. To człowiek głęboko zafałszowany, całe życie kłamał – dodawał.  

Więcej w całej rozmowie z Krzysztofem Wyszkowskim.  

REKLAMA

Szacunki dotyczące poszkodowanych w aferze reprywatyzacyjnej

55 tysięcy lokatorów może być dotkniętych skutkami reprywatyzacji w Warszawie. To najnowsze wyliczenia stowarzyszenia "Miasto jest Nasze". Wcześniej szacowano, że chodzi o 40 tysięcy osób.

Najnowsze dane to odpowiedź stowarzyszenia na ubiegłotygodniową wypowiedź wiceprezydenta stolicy Michała Olszewskiego, który mówił, że w ciągu ostatnich 9 lat reprywatyzacja dotknęła 10 tysięcy mieszkańców Warszawy. Według wyliczeń stowarzyszenia "Miasto jest Nasze", najwięcej dotkniętych skutkami reprywatyzacji było na terenie dzielnicy Śródmieście – chodzi o prawie 16 tysięcy osób.

Stowarzyszenie "Miasto jest Nasze" najnowszą liczbę osób, które mogły zostać dotknięte przez skutki reprywatyzacji w stolicy, ustaliło na podstawie danych meldunkowych.

Więcej w rozmowie z Andrzejem Kaczkowskim z "Miasto jest Nasze".

REKLAMA

W części informacyjnej magazynu m.in. czekającym na rozpatrzenie w Kancelarii Prezydenta dokumencie z nazwiskami osób, które niegodnie otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL. Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych już wiele lat temu opracował listę osób, które powinny zostać pozbawione Orderu.

W Podsumowaniu Dnia również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Program prowadzili Mateusz Drozda i Maja Borkowska.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

REKLAMA

___________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 22.08.17

Godzina emisji: 21:00

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej