Kulisy Spraw: odejście Steve’a Bannona z Białego Domu
Odejście w piątek ze stanowiska głównego doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa-Steve'a Bannona wskazuje na poważne tąpnięcie w polityce amerykańskiej. Co oznaczają dymisje w Białym Domu dla Europy, przede wszystkim dla Polski? W audycji Kulisy Spraw mówił o tym publicysta Michał Krupa.
2017-08-23, 19:33
Posłuchaj
Narasta spór pomiędzy środowiskami lewicowymi z północy USA i południowymi konserwatystami. Czy czeka nas poważny wstrząs polityczny w USA? Co to wszystko oznacza dla politycznego bezpieczeństwa Polski?
Jak przypomniał gość Polskiego RAdia 24 Michał Krupa, sam Bannon po odejściu z Białego Domu powiedział, że prezydentura, o którą walczył i która wygrała w listopadzie 2016 roku skończyła się i będą trwały walki frakcyjne.
– Jeśli przyjmiemy, że Steve Bannon był mózgiem i intelektualną podporą dla Trumpa, bo dawał ideologii trumpizmu koherencję, intelektualną głębię, wyrazistość, to można powiedzieć, że jego odejście może sygnalizować, że Trump zrozumiał, że jego agenda nacjonalistyczno-populistyczno-antyglobalistyczna nie ma szans powodzenia, albo musi ulec pewnej degradacji, by nie dawać amunicji swoim wrogom – wyjaśnił. Dodał, że Bannon był postrzegany przez wielu jako przeszkoda do realizowania bardziej proglobalistycznej i proliberalnej polityki międzynarodowej i wewnętrznej.
Michał Krupa zwrócił uwagę, że ostatnie spotkanie, dotyczące sformułowania ostatecznej wersji strategii afgańskiej odbyło się w sobotę. Dzień przed naradą Steve Bannon został wyrzucony. – Jak wiadomo on był przeciwnikiem militaryzacji polityki zagranicznej. W tym sensie to pewne symboliczne odejście, co może będzie sygnalizowało odejście Trumpa od pewnych słusznych punktów jego programu wyborczego – zaznaczył.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.
Polskie Radio 24/ip
___________________
REKLAMA
Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 23.08.2017
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA