Referendum konstytucyjne. "Odbędzie się co najmniej 16 otwartych spotkań"

W ramach konsultacji ws. referendum konstytucyjnego odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań we wszystkich stolicach województw w Polsce - zapowiedział w Gdańsku Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik prezydenta ds. referendum.

2017-08-25, 16:22

Referendum konstytucyjne. "Odbędzie się co najmniej 16 otwartych spotkań"

W piątek w Gdańsku odbyła się konferencja zorganizowana przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?". Zainaugurowała ona debatę dotyczącą zmian w konstytucji.

Paweł Mucha wyraził zadowolenie z piątkowego spotkania, które otworzyło cykl konsultacji; wzięli w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze słów pana marszałka Karczewskiego, że podziela on pogląd pana prezydenta, co do potrzeby zmiany konstytucji i potrzeby prowadzenia dialogu - powiedział minister.

Jak zaznaczył, widzi też "pozytywny oddźwięk ze strony Solidarności, która jest ważnym partnerem społecznym".

REKLAMA

- Dzisiejsze spotkanie było pewnym preludium. Natomiast w dzisiejszym serwisie www.prezydent.pl odnajdziecie państwo zakładkę "referendum konstytucyjne"; to jest pewnego rodzaju pierwiosnek szerokiego procesu konsultacyjnego, który będzie uruchomiony - zaznaczył.

Spotkania w każdym z 16 województw

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP poinformował, że w ramach konsultacji odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań we wszystkich stolicach województw w Polsce. Jak dodał, pierwsze cztery spotkania będą zorganizowane: 18 września 2017 r. o godz. w Rzeszowie, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Woj. Podkarpackiego; 22 września w siedzibie Sejmiku Woj. Zachodniopomorskiego w Szczecinie; 29 września w Urzędzie Miasta Kielce i 16 października w Poznaniu, w Pałacu Działyńskich.

- Chcemy, żeby ok. 10 pytań w referendum dot. konstytucji, były pytaniami, które stanowią efekt pogłębionej rozmowy z Polakami. Żeby to były pytania, które dotyczą ich spraw, które dotyczą ważnych dla nich problemów, które dotyczą kwestii ustroju RP, ustroju społeczno-gospodarczego, które dotyczą kwestii związanych z wolnościami i prawami - podkreślił pełnomocnik prezydenta ds. referendum.

Paweł Mucha podkreślił, że prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie mówił w czasie gdańskiej konferencji o "niedostatkach konstytucji z 1997 r.".

REKLAMA

- Absolutnym novum, tym, co prezydent RP określił, jest to, że konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach, po to tylko, żeby ją przedstawić społeczeństwu na zasadzie "akceptujmy-odrzucamy" - zaznaczył minister.

Dodał, że ogólnokrajowe referendum konsultacyjne ws. konstytucji, jak podtrzymuje prezydent, miałoby się odbywać "dla zwieńczenia uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości" przez Polskę, czyli 11 listopada 2018 r

PAP/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej