Ekspert: Rozwiązania lansowane przez Macrona naruszają równowagę
– To nie jest dobry pomysł – tak w Polskim Radiu 24 Marek Goliszewski z Business Centre Club ocenił inicjatywę Unii Europejskiej, która dotyczy pracowników delegowanych. Zdaniem eksperta, w przypadku przyjęcia nowego prawa, Polska może stracić „miliardy złotych”. Sprawę dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych komentowała też Karolina Zbytniewska z portalu EurActiv.pl.
2017-08-28, 13:21
Posłuchaj
Emmanuel Macron, podczas wizyty w Bułgarii, komentując sprawę sprzeciwu Polski wobec planu zaostrzenia prawa dotyczącego pracowników delegowanych, ocenił, że Warszawa stawia się „na marginesie” Europy w „wielu kwestiach”. UE – w kontekście pracowników delegowanych – chce wprowadzenia zasady równej płacy za taką samą pracę, wykonywaną w tym samym miejscu. Takie rozwiązanie uderzałoby np. w polskie firmy transportowe, operujące m.in. na rynku francuskim.
– To nie jest dobry pomysł – komentował na naszej antenie Marek Goliszewski. – Dotychczas obowiązywała dżentelmeńska umowa między Polską a pozostałymi krajami UE. Według niej, do nas trafiał kapitał i technologie, a my wysyłaliśmy w zamian atrakcyjne usługi. Proponowane dziś rozwiązania, lansowane m.in. przez prezydenta Macrona, naruszają pewną równowagę – podkreślał gość PR24.
Zdaniem eksperta BCC, nowe rozwiązania spowodowałyby nie tylko straty dla naszego budżetu i rodzimych firm. – To także kłopot dla rynku pracy. Polscy specjaliści będą migrować na Zachód – przewidywał Marek Goliszewski, wskazując na potrzebę pozyskania silnego sojusznika w walce z inicjatywą, którą promuje Paryż.
– Dotychczas Niemcy często opowiadali się za naszym stanowiskiem, przeciwko doraźnym interesom Francji. Jednak obecne relacje na linii Warszawa-Berlin są słabsze niż wcześniej. Niemcy widzą, co dzieje się w Polsce. Takie sprawy, jak kwestia potencjalnych reparacji wojennych, rodzą za naszą zachodnią granicą pytanie: „po co popierać Polskę?” – mówił Marek Goliszewski.
REKLAMA
Dziś w Paryżu odbywa się szczyt przywódców Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Oprócz tematyki związanej z kryzysem uchodźczym, jednym z problemów poruszanych na spotkaniu ma być kwestia pracowników delegowanych. Według Karoliny Zbytniewskiej tylko Polska i Węgry sprzeciwiają się polityce prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
– Macron szuka sobie sojuszników, by większość europejska zagłosowała za przyjęciem dyrektywy o pracownikach delegowanych. Prezydent Francji może zagrać funduszami wsparcia dla krajów afrykańskich, by zahamować napływ uchodźców. Włosi na pewno nie będą się solidaryzować z Polską, ponieważ czują się opuszczeni w problemie ich kraju – mają żal do Polaków w kwestii uchodźców – powiedziała Zbytniewska.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24
Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
Data emisji: 28.08.17
REKLAMA
Godzina emisji: 11.35
REKLAMA