Dłuższe studia zaoczne receptą na poziom kształcenia? Komentarz eksperta
Studia niestacjonarne, czyli wieczorowe i zaoczne, już niedługo mogą trwać nawet siedem lat. Ma to podnieść ich jakość. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Ireneusza Białeckiego z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-08-28, 15:00
Posłuchaj
Jak informowała w ostatnich dniach „Rzeczpospolita”, rewolucji należy się spodziewać na studiach niestacjonarnych. Zostaną one wydłużone o dwa semestry. Oznacza to, że studia dwustopniowe – licencjackie i magisterskie – będą trwały siedem lat. Natomiast jednostopniowe studia magisterskie wieczorowe lub zaoczne, które dziś tradycyjnie trwają pięć lat, wydłużą się o rok. Tak ma wyglądać reforma szkolnictwa wyższego, przygotowywana przez wicepremiera Jarosława Gowina.
Zdaniem prof. Ireneusza Białeckiego, zmiany mogą pozytywnie wpłynąć na poziom wiedzy studentów, którzy decydują się na studiowanie w trybie niestacjonarnym. – Faktem jest, że nie da się w dwa dni nauczyć tego, co w trakcie pięciu dniu – wskazywał ekspert. – To sprawia, że wiedza wynoszona po pięciu latach studiów zaocznych nie jest porównywalna z wiedzą studentów, którzy kończą studia w trybie stacjonarnym – dodawał gość PR24.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP
___________________
Data emisji: 28.08.17
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA
REKLAMA