Ptaki w budynkach są chronione przez prawo

Termomodernizacja budynków stanowi dla ptaków wielkie zagrożenie. Każdy z nas może jednak przeciwdziałać temu zjawisku i zadbać o ich los. Tym bardziej, że ptaki gnieżdżące się w budynkach są chronione przez prawo. O ochronie ptaków w budynkach mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Zielińska, prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

2017-08-26, 12:00

Ptaki w budynkach są chronione przez prawo
Wróble to ptaki, które zakładają swoje gniazda w budynkach mieszkalnych . Foto: pixabay/domena publiczna

Posłuchaj

26.08.2017 Dorota Zielińska: Jest kilka gatunków, które są od budynków uzależnione – jeśli byśmy te ptaki z nich usunęli, to zniknęłyby z Polski całkowicie.
+
Dodaj do playlisty

Obok nas w budynkach, w których mieszkamy gnieżdżą się ptaki. W miejskich osiedlach są to najczęściej gołębie, wróble, kawki, jerzyki szpaki. Zamykanie otworów wentylacyjnych w związku z termoizolacją jest niszczeniem ptasich siedlisk. Jak podkreślała Dorota Zielińska, większość ptaków w terenie zabudowanym gnieździ się w budynkach.

- Jest kilka gatunków, które są od budynków uzależnione – jeśli byśmy te ptaki z nich usunęli, to zniknęłyby z Polski całkowicie. Takim gatunkami są jerzyk i wróbel. Ich gniazd nie widać z zewnątrz, dlatego ludzie nie wiedzą, że mają sąsiadów. W stropodachach bloków mogą być nawet setki ptaków i nietoperzy. W przypadku ocieplania budynków te zwierzęta mogą ginąć, czasem nawet bez świadomości ludzi – powiedziała prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.


Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

REKLAMA

Polskie Radio 24/kk

___________________

Data emisji: 26.08.17

Godzina emisji: 09.33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej