ARiMR: od 1 września nowe obowiązki agencji rolnych

Od 1 września 2017 r. rolnicy, którzy dotychczas korzystali z pomocy Agencji Rynku Rolnego, będą pewne swoje sprawy załatwiali w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2017-08-30, 12:21

ARiMR: od 1 września nowe obowiązki agencji rolnych
Od 1 września 2017 r. rolnicy, którzy dotychczas korzystali z pomocy Agencji Rynku Rolnego, będą pewne swoje sprawy załatwiali w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. . Foto: Iakov Filimonov/Shutterstock.com

Posłuchaj

Od 1 września zaczynają funkcjonować dwie, zamiast trzech agencji rolnych. O zadaniach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mówi w radiowej Jedynce Marta Włudarska z ARIMR./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jaki będzie nowy podział zadań, co będzie należało do ARIMR, a co będzie robił KOWR od 1 września, wyjaśnia Marta Włudarska z ARIMR.

KOWR przejmuje zadania ANR i część obowiązków ARR

−Ta nowa instytucja czyli KOWR przejmie wszystkie zadania realizowane dotychczas przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz pewną część dawnych obowiązków Agencji Rynku Rolnego. Pozostałe zadnia ARR przejmie właśnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podkreśla gość Polskiego radia.

Jak dodaje, od 1 września ARIMR będzie jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej. Agencja będzie odpowiedzialna za realizację zarówno I jak i II filaru WPR.

− Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa jest dobrze przygotowana do wykonywania funkcji płatnika, a jej struktura organizacyjna powoduje, że przekazanie zadań płatniczych do ARIMR jest także korzystne dla beneficjentów czyli rolników - dodaje ekspertka.

REKLAMA

Podkreśla, że skupienie wszystkich zadań płatniczych w Agencji, która posiada oddziały regionalne w każdym województwie i biura powiatowe w każdym powiecie, ułatwi rolnikom sięganie po pomoc finansową.

 Podział zadań w ARIMR

Marta Włudarska tłumaczy, jakie sprawy, które wcześniej obsługiwała Agencja Rynku Rolnego po 1 września, rolnik załatwi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W oddziałach regionalnych ARIMR będą obsługiwane takie instrumenty jak: nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów mleka a także dla rolników w innych sektorach hodowlanych, wsparcie dla producentów owoców i warzyw poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga, również tam będzie można załatwić sprawy związane z uznawaniem grup i organizacji producentów, grup producentów rolnych. Oddziały regionalne będą również obsługiwały wsparcie na dofinansowanie funduszu operacyjnego uznanych organizacji producentów owoców i warzyw.

Natomiast centrala ARiMR będzie zajmowała się administrowaniem rozdysponowania owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży oraz uznawaniem związków grup producentów rolnych.

REKLAMA

I pozostaje jeszcze kwestia dopłat do materiału siewnego.

Obsługę wniosków za 2017 roku dokończy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, natomiast od stycznia 2018 r., wnioski będzie można składać w Biurach Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Zmiany organizacyjne, pozostawienie dwóch instytucji działających na rzecz rolnictwa i rolników: czyli Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, zamiast dotychczas istniejących  trzech, mają racjonalizować podział zadań agencji rolnych i optymalizować ponoszone na nie wydatki.

Elżbieta Mamos

REKLAMA

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej