Niemcy a konflikt między Polską i KE. "Zarzuty są nierealistyczne"
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w czasie środkowego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel chce uzyskać zgodę na następny krok w prowadzonej wobec Polski procedurze praworządności – uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. W Gorącym Temacie komentarz prof. Andrzeja Gila, politologa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
2017-08-30, 15:38
Posłuchaj
– Ten "kolejny" krok w praktyce niewiele może oznaczać – oceniał gość Polskiego Radia 24, zauważając, że do tej pory Komisja Europejska wobec Polski nie podjęła realnych działań. – Jesteśmy w pewnej próżni, wymieniamy się pisma, nic się de facto nie dzieje. Nie wiem też, na czym miałby kolejny krok KE polegać – podkreślał prof. Andrzej Gil.
Zdaniem politologa z KUL-u, irracjonalnym działaniem byłby też same "negocjacje" szefa KE z kanclerz Merkel. – Nie rozumiem, na jakiej zasadzie Juncker miałby pytać w tej sprawie z zdanie akurat szefową niemieckiego rządu. To tylko jeden z 27 przywódców UE – wskazywał ekspert. – KE to skompromitowany organ. Jest niekompetentny (…), a zarzuty formułowane wobec Polski są nierealistyczne – pointował prof. Andrzej Gil.
Szefowa niemieckiego rządu i przewodniczący KE rozmawiają w Berlinie. Sama Merkel powiedziała dziennikarzom, że "bardzo poważnie" traktuje stanowisko KE w sprawie stanu praworządności w Polsce. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami".
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
W II części Gorącego Tematu Ryszard Gromadzki z Telewizji Republika mówił o sprawie 95-letniego powstańca, który rzekomo miał zostać objęty ustawą dezubekizacyjną.
Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.
Polskie Radio 24/PAP
_____________________
REKLAMA
Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 30.08.17
Godzina emisji: 15.08
Polecane
REKLAMA