Niższy wiek emerytalny. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenia?
Od piątku osoby, które obejmie reforma obniżająca wiek emerytalny, będą mogły składać wnioski o świadczenie. Uprawnienie do niego zyska ponad 330 tys. osób.
2017-09-01, 10:17
Posłuchaj
O tym jak i gdzie składać wnioski o świadczenia emerytalne w radiowej Jedynce (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że jest gotowy na przyjęcie tak dużej liczby klientów. Niemniej jednak każda pomoc się przyda. W realizację zadań związanych z wprowadzeniem obniżonego wieku emerytalnego zaangażowała się także Poczta Polska.
Możemy udać się do ZUS-u…
Ustawa obniżająca wiek emerytalny wejdzie w życie 1 października. Wnioski o świadczenie można składać na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień. Jak przypomina Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest kilka sposobów, aby to zrobić.
- Wniosek możemy złożyć w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie zależnie od faktu, czy jesteśmy zameldowani lub mieszkamy w danym rejonie. Możemy również to zrobić przez internet, jeśli mamy zarejestrowany profil na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chyba, że i to jest ważne zastrzeżenie, nie mamy wyliczonego kapitału początkowego. W takim przypadku musimy również złożyć dokumenty w formie papierowej, które dokumentują nasz staż z przed 1999 roku – wyjaśnia rozmówca.
… lub na Pocztę
Grzegorz Kurdziel Sieć Poczty jest po pierwsze dużo większa, a po drugie nasze placówki znajdują się również w małych miejscowościach, gdzie instytucje takich przedstawicielstw nie mają.
Oddziały ZUS nie znajdują się jednak w każdej miejscowości. Tu z pomocą Zakładowi przychodzi Poczta Polska - mówi członek zarządu spółki Grzegorz Kurdziel.
REKLAMA
- Sieć Poczty jest po pierwsze dużo większa, a po drugie nasze placówki znajdują się również w małych miejscowościach, gdzie instytucje takich przedstawicielstw nie mają – wyjaśnia.
Doradcy i informacje
A w wielu z nich już wkrótce będzie można złożyć wniosek o emeryturę
- W placówkach Poczty Polskiej będą stanowiska, które udostępnimy konsultantom ZUS-u. Będzie można tam składać wnioski i zasięgnąć informacji. Wnioski również będzie można przesyłać do ZUS przy pomocy Poczty Polskiej. Zarówno wnioski o emeryturę, jak i materiały informacyjne, będą dostępne w urzędach pocztowych – dodaje.
Listonosze pomogą niepełnosprawnym
Poczta Polska przygotowała też specjalne ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
- Listonosze będą przynosić wnioski. Takie osoby, nie będą musiały udawać się do ZUS-u, czy na Pocztę, będą mogły ten wniosek złożyć za pośrednictwem listonosza – tłumaczy gość.
Kto ma prawo do świadczeń?
A jak przypomina Wojciech Andrusiewicz, aby otrzymać wypłatę emerytury, trzeba spełnić określone warunki.
- Po pierwsze osiągnąć wiek emerytalny, który od 1 października wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz mieć opłaconą przynajmniej jedną składkę. Oczywiście w sytuacji, gdy mamy opłaconą jedną, dwie składki, to kwota świadczeń nie będzie duża. Osoba, która ma opłaconą jedną składkę pobiera od ZUS-u emeryturę o wartości 7 groszy – wyjaśnia.
Dłuższa praca, wyższa składka
Z tego też powodu nie warto się śpieszyć z decyzją o przejściu na emeryturę - choć jak dodaje rzecznik ZUS - każdy musi podjąć ją samodzielnie.
REKLAMA
- W systemie zdefiniowanej składki każda dodatkowa składka buduje naszą emeryturę. Proste działania matematyczne, z którego wynika nasza emerytura to ułamek, który w liczniku ma wartość zgromadzonych składek, a w mianowniku prognozowane lata na emeryturze. Jeśli miesiąc dłużej pracujemy, to odejmujemy go z mianownika, a składkę dodajemy do licznika. Zatem logicznie rzecz biorąc emerytura będzie wyższa – dodaje.
Z ankiet ZUS wynika, że na rynku pracy, pomimo osiągniecia wieku emerytalnego, chce pozostać około 20 proc. uprawnionych do świadczenia.
![.](http://static.prsa.pl/images/ecfe41c6-d9fd-4573-94b4-0fae7e25a660.jpg)
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA