2800 firm z 50 krajów. Koniec targów obronnych w Kielcach

Rozdanie nagród DEFENDER oraz wyróżnień od prezydenta i ministra obrony narodowej zakończyło kieleckie targi obronne.Jubileuszowy, 25 Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, przyciągnął do stolicy województwa świętokrzyskiego ponad 600 wystawców z 27 państw.

2017-09-08, 18:11

2800 firm z 50 krajów. Koniec targów obronnych w Kielcach

Posłuchaj

Targi to znakomita promocja Polski i polskiego przemysłu obronnego. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ekspozycje wizytowali przedstawiciele kilkudziesięciu delegacji zagranicznych.

Podpisane umowy dotyczą dostaw kilkuset karabinów wyborowych, lekkich pojazdów rozpoznawczych dla wojsk specjalnych, sprzętu optoelektronicznego, min narzutowych i lotniskowego urządzenia zasilającego.

Prezydencka nagroda przyznawana od 2009 roku została wręczona Wojskowemu Instytutowi Łączności z Zegrza za urządzenie kryptograficzne IP-Krypto.

REKLAMA

- To system służący do szyfrowania informacji do poziomu "tajne". Używany jest od dwóch lat przez polskie wojsko - mówi dyrektor Wojskowego Instytutu Łączności, Marek Różycki.

Kierownictwo MON wyróżniło z kolei zakłady z Tarnowa za wielolufowy karabin maszynowy kaliber 12,7 mm. Pozostałe nagrody DEFENDER również powędrowały do polskich spółek.

DEFENDER-y otrzymali także: firma Concept z Bielska-Białej za pojazd dalekiego rozpoznania, spółka Lubawa z Ostrowa Wielkopolskiego za uniwersalny wielkogabarytowy mobilny modułowy hangar oraz bydgoska Lubawa za nowoczesną minę przeciwpancerną o kryptonimie TULIPAN. Mina wyposażona jest w czujnik termowizyjny, co pozwala unieszkodliwiać tyko wybrane cele, jak lekkie czołgi czy wozy opancerzone, ale nie ranić ludzi.

Obecny na gali kończącej kieleckie targi wiceminister obrony Bartosz Kownacki powiedział Polskiemu Radiu, że wyróżnione produkty z powodzeniem mogą konkurować z zagranicznym sprzętem i uzbrojeniem. Bartosz Kownacki wyraził nadzieję, że dzięki nagrodom wysiłek i potencjał polskiego przemysłu zostanie doceniony także za granicą.

REKLAMA

W tegorocznej jubileuszowej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego uczestniczyło ponad 600 wystawców z 27 państw oraz kilkadziesiąt delegacji zagranicznych.

Hale wystawiennicze zajmowały blisko 28 tysięcy metrów kwadratowych.
Ze względu na 25-lecie kieleckiego salonu obronnego organizatorzy postanowili udostępnić stoiska, po oficjalnym zakończeniu imprezy, szerokiej publiczności.

W sobotę i niedzielę na ekspozycje będzie mógł wejść za darmo każdy miłośnik obronności. W ramach dni otwartych przewidziano pokazy tresury psów wojskowych i policyjnych, pokazy wyszkolenia żołnierzy oraz tradycyjną wojskową grochówkę.

W ciągu 25 lat w targach obronnych wzięło udział w sumie 2800 firm z 50 krajów, z czego 1,5 tysiąca wystawców przyjechało spoza Polski.

REKLAMA

ksem/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej