Minister Jan Szyszko o posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej
- Pierwszy raz widziałem, żeby sędzia pełnił rolę oskarżyciela i pouczał stronę skarżącą, czyli Komisję Europejską, co ma zrobić, by ukarać Polskę. To kwestionuje jego bezstronność – powiedział minister środowiska Jan Szyszko, odnosząc się do przesłuchania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej.
2017-09-13, 16:56
Zachowanie wiceprzewodniczącego TSUE może wskazywać na to, że celem postępowania nie jest wyjaśnienie spornych kwestii, lecz ukaranie Polski niezależnie od faktów. Sędzia wyręczał nieprzygotowaną merytorycznie przedstawicielkę Komisji Europejskiej, wchodząc w rolę strony skarżącej. Może to nasuwać uzasadnione podejrzenie o stronniczość i wątpliwości co do tego, czy Trybunał chce rozstrzygnąć spór w oparciu o dowody, czy też postępuje według z góry założonej tezy.
Działania w Puszczy Białowieskiej zgodne z prawem
Minister środowiska Jan Szyszko podkreślił, że Polska, wykonując działania niezbędne dla ochrony Puszczy Białowieskiej, postępuje zgodnie z prawem. - Polska, jako członek Unii Europejskiej, musi przestrzegać prawa Unii Europejskiej i chronić obszary Natura 2000, które występują na terenie Puszczy Białowieskiej. Wszystkie działania prowadzone przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe na tym obszarze mają wyłącznie na celu realizację tych zobowiązań – powiedział Jan Szyszko. - Podporządkowaliśmy się nakazowi wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i działania ochronne prowadzone są tylko tam, gdzie służą one zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego – dodał minister środowiska.
Jan Szyszko zaznacza, że celem działań Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych jest przywrócenie zdrowia Puszczy Białowieskiej, a także zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, którzy żyją na tym terenie od stuleci. - Puszcza Białowieska to obiekt o świetnie udokumentowanej historii użytkowania, wielkie dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności, polskiego leśnictwa, myśli i szkoły ochrony przyrody – wyjaśnił minister.
Szef resortu środowiska zwrócił również uwagę, że Polska jest unikatem pod względem bioróżnorodności. - Posiadamy pełną gamę rodzimych gatunków roślin i zwierząt. To dowód na to, że potrafimy dbać o nasze zasoby przyrodnicze i działamy zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju – dodał.
Co zagraża Puszczy Białowieskiej?
Na terenie Puszczy Białowieskiej w niebezpiecznym tempie rozwija się populacja kornika drukarza. Puszcza ginie, zanikają siedliska przyrodnicze oraz zamierają ogromne ilości drzew. W trzech puszczańskich nadleśnictwach w ciągu pięciu lat zamarły drzewostany na powierzchni ok. 7,2 tys. ha, co jest powierzchnią odpowiadającą niemal całemu Białowieskiemu Parkowi Narodowemu.
abi
REKLAMA