Minister Jan Szyszko o posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej

- Pierwszy raz widziałem, żeby sędzia pełnił rolę oskarżyciela i pouczał stronę skarżącą, czyli Komisję Europejską, co ma zrobić, by ukarać Polskę. To kwestionuje jego bezstronność – powiedział minister środowiska Jan Szyszko, odnosząc się do przesłuchania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. 

2017-09-13, 16:56

Minister Jan Szyszko o posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej
Jan Szyszko. Foto: Ministerstwo Środowiska

Zachowanie wiceprzewodniczącego TSUE może wskazywać na to, że celem postępowania nie jest wyjaśnienie spornych kwestii, lecz ukaranie Polski niezależnie od faktów. Sędzia wyręczał nieprzygotowaną merytorycznie przedstawicielkę Komisji Europejskiej, wchodząc w rolę strony skarżącej. Może to nasuwać uzasadnione podejrzenie o stronniczość i wątpliwości co do tego, czy Trybunał chce rozstrzygnąć spór w oparciu o dowody, czy też postępuje według z góry założonej tezy.

Działania w Puszczy Białowieskiej zgodne z prawem

Minister środowiska Jan Szyszko podkreślił, że Polska, wykonując działania niezbędne dla ochrony Puszczy Białowieskiej, postępuje zgodnie z prawem. - Polska, jako członek Unii Europejskiej, musi przestrzegać prawa Unii Europejskiej i chronić obszary Natura 2000, które występują na terenie Puszczy Białowieskiej. Wszystkie działania prowadzone przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe na tym obszarze mają wyłącznie na celu realizację tych zobowiązań – powiedział Jan Szyszko. - Podporządkowaliśmy się nakazowi wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i działania ochronne prowadzone są tylko tam, gdzie służą one zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego – dodał minister środowiska. 

Jan Szyszko zaznacza, że celem działań Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych jest przywrócenie zdrowia Puszczy Białowieskiej, a także zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, którzy żyją na tym terenie od stuleci. - Puszcza Białowieska to obiekt o świetnie udokumentowanej historii użytkowania, wielkie dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności, polskiego leśnictwa, myśli i szkoły ochrony przyrody – wyjaśnił minister.

Szef resortu środowiska zwrócił również uwagę, że Polska jest unikatem pod względem bioróżnorodności. - Posiadamy pełną gamę rodzimych gatunków roślin i zwierząt. To dowód na to, że potrafimy dbać o nasze zasoby przyrodnicze i działamy zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju – dodał.

Co zagraża Puszczy Białowieskiej?

Na terenie Puszczy Białowieskiej w niebezpiecznym tempie rozwija się populacja kornika drukarza. Puszcza ginie, zanikają siedliska przyrodnicze oraz zamierają ogromne ilości drzew. W trzech puszczańskich nadleśnictwach w ciągu pięciu lat zamarły drzewostany na powierzchni ok. 7,2 tys. ha, co jest powierzchnią odpowiadającą niemal całemu Białowieskiemu Parkowi Narodowemu. 

abi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej