Mieszkania i pokoje pod wynajem hitem inwestycyjnym
Polacy inwestują coraz więcej pieniędzy pod wynajem. Według deweloperów, 40 proc. sprzedawanych przez nich mieszkań jest przeznaczanych na ten cel.
2017-09-13, 17:46
Posłuchaj
− Coraz więcej osób w kraju decyduje się na zakup mieszkania i przeznacza je pod wynajem - tłumaczy Maciej Górka z portalu domiporta.pl.
40 proc. kupowanych nowych mieszkań przeznaczanych jest pod wynajem
Jak wyjaśnia, deweloperzy twierdzą, że 40 proc. sprzedawanych mieszkań w największych polskich miastach jest przeznaczanych na ten cel.
− Czyli ta pula mieszkań do wynajęcia, która jest już bardzo duża, bo jest ich ok. 70 tysięcy, zdecydowanie się zwiększy, mówi gość radiowej Jedynki.
Jak dodaje, zmienia się też podejście młodych ludzi do mieszkania, którzy nie przywiązują się już do myśli o kupnie mieszkania, ale są w stanie godnie żyć je wynajmując.
REKLAMA
Wynajem mieszkań bardzo opłacalny, ale wymaga też sporo pracy
Popyt na mieszkania rośnie i o lokatora jest dziś łatwo. − A taka inwestycja w skali roku może przynieść spore zyski - dodaje Marcin Krasoń analityk firmy Home Broker.
Jak wylicza, na wynajmie mieszkania w dużym mieście można zarobić rocznie ok. 5-6 proc.
Jak dodaje, nie należy zapominać, że ta działalność ma również sporo ryzyk, wiąże się z zaangażowaniem sporych środków i wieloma kwestiami organizacyjnymi.
Stawki najmu wciąż pną się w górę
− A wynajmujący mają powody do zadowolenia, bo stawki najmu za mieszkania w ostatnim czasie systematycznie idą w górę - dodaje Maciej Górka.
REKLAMA
I wyjaśnia, że sytuacja obecnie jest o tyle korzystna, bo z jednej stronie rośnie popyt na wynajem, a z drugiej – rosną też ceny za tę usługę.
Rośnie rentowność najmu, szczególnie w dużych miastach
− A przy wzroście czynszów, rośnie też rentowność tej działalności, mówi ekspert. Jak dodaje najbardziej wzrosła ona tam, gdzie najbardziej – bo o ok. 2 proc. wzrosły stawki czynszów, czyli w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.
Najdrożej w Warszawie
Największym rynku najmu w Polsce jest Warszawa i tu jest jak zwykle najdrożej.
Jak wylicza Krasoń, w stolicy średnia stawka za wynajęcie metra kwadratowego wynosi obecnie ok. 55 zł, jeszcze rok temu było to o 2 złote mniej, czyli przy obecnych cenach nieruchomości, rentowność utrzymuje się powyżej 6 procent.
REKLAMA
Rentowność wynajmu zależy od lokalizacji i ceny mieszkania
I dodaje, że osiągane zyski z wynajmu zależą od dwóch czynników – lokalizacji i komunikacji oraz ceny zakupu mieszkania – im jest ona niższa, tym jest lepsza.
W Polsce wynajmowanych jest tylko kilka procent ogólnej liczby mieszkań, ale rynek najmu ma ogromny potencjał, gdyż będzie cały czas rosła popularność wynajmu mieszkań - dodaje Marcin Krasoń.
Czyli wszystko wskazuje na to, że rentierów w Polsce z roku na rok będzie przybywać.
Do wynajmu ruszają studenci
Teraz na jesieni temat staje sie szczególnie gorący - do wynajmowania przymierza się kolejna grupa - czyli stydenci. I tu, jesli chodzi o popyt i ceny, reguła jest podobna, jak przy wynajmie mieszkań. Im większe miasto, tym cena za wynajem jest wyższa. Do tego dochodzi kwestia, czy dany ośrodek ma dużo uczelnii wyższych. Im jest ich wiecej, tym ceny wynajmu są większe.
REKLAMA
Pokoje i mieszkania do wynajęcia dla studentów
Warszawa
Pokój jednoosobowy: 750-1000 zł
Pokój dwuosobowy:650-1550 zł
Kraków
Pokój jednoosobowy: 450-950 zł
Pokój dwuosobowy: 600 -800 zł
REKLAMA
Lublin
Mieszkanie dwupokojowe: 1400-1500
Kawalerka: 1500 zł
Pokój jednoosobowy: 450-750 zł
Poznań
Pokój do wynajęcia: 450-730 zł
REKLAMA
Wrocław:
Pokój do wynajęcia: 550-800 zł
Gdańsk
Pokój do wynajęcia 650-900 zł
Bydgoszcz
Pokój na wynajem: 200-750 zł
Toruń
Pokój do wynajęcia: 850-1200 zł
REKLAMA
Dane za : olx.pl i domy.pl
Justyna Golonko, jk
REKLAMA