Przelewy: zamiast 26-cyfrowego numeru konta wystarczy 9-cyfrowy numer telefonu
Numery rachunków bankowych są bardzo długie i mało kto je pamięta. Z numerami telefonów komórkowych jest o wiele prościej - zwłaszcza, że mamy je zapisane w naszych urządzeniach. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej przelewy robimy ze smartfonów. wykorzystując jedynie numer telefonu adresata przelewu.
2017-09-16, 12:45
Posłuchaj
Coraz chętniej robimy przelewy, wykorzystując nie numer rachunku bankowego, a o wiele krótszy numer telefonu komórkowego, wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.
Jarosław Sadowski Nie trzeba podawać całego 26-cyfrowego numeru konta tej osoby, której chcemy pieniądze przelać, a wystarczy podać numer telefonu.
- Takie przelewy, w których nie trzeba podawać całego 26-cyfrowego numeru konta tej osoby, której chcemy pieniądze przelać, a wystarczy podać numer telefonu. Jest to możliwe dzięki temu, że powstała już baza danych, która łączy właśnie numery telefonów komórkowych z numerami rachunków ich właścicieli – tłumaczy rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Należy zainstalować aplikację banku…
Dziś już osiem banków oferuje możliwość dokonywania przelewów na numery telefonów, zaznacza Paweł Majtkowski, analityk finansowy.
- Na razie taka możliwość jest dostępna dla klientów 8 banków, ale wśród nich są największe banki na rynku, zatem można powiedzieć, że właściwie już większość osób może korzystać z tej możliwości. Ale żeby to zrobić, musimy korzystać z aplikacji bankowej danego banku, gdzie mamy dostęp do systemu BLIK. Jeśli więc ktoś nie korzysta z aplikacji mobilnej w ogóle, albo korzysta na razie tylko i wyłącznie z systemu transakcyjnego przez internet, to żeby mógł skorzystać z możliwości przelewania pieniędzy na numer telefonu w tym systemie, musi zainstalować aplikację któregoś z tych banków – zaznacza ekspert.
REKLAMA
Paweł Majtkowski Na razie taka możliwość jest dostępna dla klientów 8 banków, ale wśród nich są największe banki na rynku.
… i powiązać numer telefonu z kontem
Jednak sama aplikacja nie wystarczy, trzeba jeszcze powiązać numer telefonu z rachunkiem bankowym.
- Podajemy numer telefonu komórkowego i łączymy go z konkretnym rachunkiem. Wtedy jeżeli będziemy chcieli zrobić taki przelew na telefon komórkowy, to system po pierwsze będzie wiedział, z którego rachunku ma pobrać pieniądze, a po drugie będzie też wiedział, jeżeli ktoś nam wyśle taki przelew, na który rachunek te pieniądze należy wpłacić – tłumaczy Jarosław Sadowski.
Pieniądze na koncie odbiorcy w kilka sekund
A takie rozwiązanie ma kilka zalet.
- To jest właściwie jedyna możliwość, żeby dzisiaj za darmo przelewać pieniądze z banku do banku trochę tak, jakbyśmy przelewali je w ramach jednej instytucji. Te pieniądze od razu, właściwie w ciągu kilku sekund, znajdują się u odbiorcy danego przelewu, więc rzeczywiście jest to bardzo wygodne rozwiązanie – dodaje Paweł Majtkowski.
REKLAMA
Przelewy na numer telefonu są też często wygodniejsze od samej gotówki.
- Nie zawsze tę gotówkę mamy przy sobie, nie zawsze są to też kwoty okrągłe, tylko mają często jakieś końcówki, w groszach, więc dużo wygodniej jest uiścić je za pomocą takiego przelewu na telefon komórkowy niż rozliczać się w gotówce, gdzie nie zawsze mamy odpowiednią ilość bilonu w portfelu – zauważa Jarosław Sadowski.
Zdaniem ekspertów takie przelewy są przyszłościowym rozwiązaniem - kolejne banki będą je wprowadzać, a klienci coraz chętniej z nich korzystać.
Dominik Olędzki, Anna Wiśniewska
REKLAMA
REKLAMA