"To odpowiedź na dramatyczną sytuację naszego narodu". W Warszawie odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości

Alkoholizm osłabia państwo w wymiarze duchowym, politycznym, społecznym i gospodarczym. Ochrona trzeźwości jest zadaniem dla współczesnych Polaków - napisał w komunikacie zapowiadającym Narodowy Kongres Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

2017-09-19, 17:03

"To odpowiedź na dramatyczną sytuację naszego narodu". W Warszawie odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Jak zaznaczył hierarcha, Kongres jest "wyrazem troski Kościoła o wyzwolenie Polaków z nałogów". "Badania jasno pokazują, że pijaństwo i alkoholizm są bardzo poważnym problemem, który osłabia państwo w wymiarze duchowym, politycznym, społecznym, ale także gospodarczym i finansowym" - podkreślił.

Hierarcha przypomniał, że jednym z dwóch głównych wydarzeń kongresowych była pielgrzymka na Jasną Górę, która odbyła się 17 i 18 czerwca. Drugim będzie trzydniowa sesja na UKSW w Warszawie pod hasłem "Rola państwa i samorządów w służbie trzeźwości narodu", która rozpocznie się w czwartek i zakończy w sobotę.

Sesję rozpocznie msza św. pod przewodnictwem przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, a następnie zostanie zaprezentowany hymn Narodowego Kongresu Trzeźwości skomponowany przez Piotra Pałkę w wykonaniu Chóru Królowej Polski. Wśród prelegentów będą m.in. bp Adam Lepa, o. prof. Jacek Salij OP, ks. Marek Dziewiecki, prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek, a także Emanuele Scafato z Włoskiego Instytutu Sanitarnego.

Na zakończenie kongresu w niedzielę w kościołach w całej Polsce odprawione zostaną msze św. w intencji trzeźwości, a w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną złożone postanowienia kongresowe.

Dodatkowo, w sobotę na Placu Piłsudskiego odbędzie się spotkanie rodzinne "Świadek wolności". "W tym dniu Plac Piłsudskiego zamieni się w arenę spotkań, rozmów, debat, pokazów edukacyjnych, konkursów i zabaw. Wieczorem planowany jest radosny koncert ludzi wolnych" - zaznaczył bp Bronakowski.

Dodał, że Kongres i inne działania trzeźwościowe "nie są utopią", lecz "odpowiedzią na dramatyczną sytuację naszego narodu". "Musimy obronić Polskę, by w 2018 roku, w 100-lecie odzyskania niepodległości cieszyć się nie tylko zewnętrzną, ale także a może przede wszystkim duchową wolnością Polaków" – wyjaśnił bp Bronakowski.

Narodowy Kongres Trzeźwości, który rozpoczął się w lutym, to inicjatywa Episkopatu Polski we współpracy z Fundacją "Signum Magnum", Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Mazowieckim Centrum Pomocy Społecznej. Część modlitewna kongresu - Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę - odbyła się w czerwcu. W ramach kongresu w maju w Sejmie odbyła się także konferencja "Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu" z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu.

pr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej