"60+kultura". Seniorzy w weekend wchodzą za darmo
W ramach realizowanej po raz 5. ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "60+kultura" w najbliższy weekend seniorzy w całym kraju będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty instytucji kulturalnych.
2017-09-22, 15:21
Z darmowych biletów wstępu lub biletów ze zniżką będą mogły skorzystać osoby powyżej 60. roku życia. Akcja ma je zachęcić do częstszego korzystania z ofert kulturalnych.
- Bardzo się cieszę, że w tym roku po raz kolejny mogę zaprosić wszystkich seniorów do udziału w organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego weekendzie seniora w pierwszy weekend jesieni - powiedział wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.
- Zachęcam państwa serdecznie do skorzystania z oferty muzeów i galerii, które specjalnie na tę okazję przygotowały wystawy, lekcje muzealne, dni otwarte i zniżki dla seniorów, aby mogli aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym swojej okolicy. Staramy się co roku poszerzać naszą ofertę, ponieważ nasi seniorzy są co roku coraz młodsi - podkreślił Gliński.
Szeroki odzew ze strony placówek
W realizowanej po raz 5. akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "60+kultura" bierze udział ok. 200 placówek kulturalnych na terenie całego kraju.
REKLAMA
W akcji weźmie udział np. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które oferuje seniorom - w sobotę o godz. 10 - spacer tematyczny po parku połączony z obserwowaniem ptaków. - Można tu spotkać wiele ciekawych gatunków, które w Wilanowie znalazły ustronne miejsce, oddalone od miejskiego gwaru - zachęca muzeum.
Seniorzy z Mazowsza będą mogli też skorzystać z oferty Muzeum Ziemi Otwockiej. Placówka proponuje bezpłatne oglądanie ekspozycji: historia Otwocka - uzdrowiska, historia Otwocka w czasie II wojny światowej, Otwock w PRL, zbiory etnograficzne, mini-skansen militarny.
Z kolei Zagroda Kurpiowska w Kadzidle, oprócz bezpłatnego zwiedzania przez cały weekend, 23 września, w godz. 12-16 zaplanowała "Spotkanie z folklorem", czyli pokaz i warsztaty, podczas których uznana twórczyni ludowa Wiesława Bogdańska zaprezentuje elementy kultury materialnej regionu kurpiowskiego (wycinanka kurpiowska, kwiaty bibułkowe).
REKLAMA
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oferuje możliwość zwiedzenia jedynego w Polsce młyna papierniczego z 1605 r. Seniorzy będą mogli zobaczyć m.in. unikalną w skali kraju polichromię z XVII/XVIII w., wziąć udział w warsztatach czerpania papieru ze znakiem wodnym oraz odbicia własnej dłoni w masie papierniczej. Ponadto będą mogli zobaczyć interaktywną wystawę banknotową oraz wystawę sztuki papieru.
Karaoke w Opolu
W sobotę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu o godz. 17 zaprasza seniorów na karaoke. - Uczestnicy karaoke będą mieli okazję do wspaniałej zabawy przy największych przebojach lat 60., 70. i 80. Profesjonalna oprawa dźwiękowa i oświetleniowa każdego występu, stworzy klimat iście koncertowy. Przygotowany na tę okoliczność repertuar przeniesie publiczność w minione dekady polskiej muzyki rozrywkowej. Wśród utworów, które będą mogli wybrać zainteresowani występem miłośnicy sztuki wokalnej, znajdą się m.in.: piosenki Zbigniewa Wodeckiego, nieśmiertelne przeboje Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej, wielkie hity Czerwonych Gitar, Kasi Sobczyk, Tadeusza Nalepy, Anny Jantar, Danuty Rinn, czy big-bitowe piosenki Karin Stanek - podało muzeum.
Przez cały pierwszy weekend jesieni (23-24.09) seniorzy będą mogli również zwiedzać Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za symboliczną złotówkę. Ponadto, w niedzielę, o godz. 12, muzeum organizuje warsztat z cyklu Cotton art, zatytułowany "Miękkie płaskorzeźby". - Przeszywanie, sklejanie, rozcinanie, plecenie. Papier, metal, sztuczne włókna, pasmanteria, tkanina. Kontrastując barwy, przełamując rytmy, zestawiając tworzywa uczestnicy będą uwalniać swoją wyobraźnię, dzięki czemu powstaną oryginalne miękkie płaskorzeźby - zachęca na swojej stronie muzeum.
Akcja dotrze też na Mazury
Muzeum Mazurskie w Szczytnie, w dniach 23-24 września, oferuje bezpłatny wstęp dla seniorów oraz zwiedzanie wystaw: Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach, Wystawa broni białej i palnej z XVIII-XX wieku, Piękno zaklęte w muszli – ślimaki drapieżne, Amerykanin w Warszawie - stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-74, Ludowe kafle mazurskie, Kultura ludowa Mazurów, Meble i tkaniny mazurskie, Szczytno i okolice w przeszłości, W mazurskiej kniei, Józef Balicki. Łowiectwo pasją życia.
REKLAMA
Pełna lista instytucji, które przyłączyły się do akcji znajduje się na stronie internetowej MKiDN.
pg
REKLAMA