„Przywrócenie 4-letniego liceum nie jest rewolucją, ale powrotem do sprawdzonych wzorców”

- 4-letnie liceum ma wiele przewag nad dotychczasowym systemem. Po reformie edukacji program nauczania może być bardziej linearny. 4-letnie liceum daje też m.in. więcej czasu na dodatkowe zainteresowania – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Piotr Zaremba z tygodnika W Sieci. Gość mówił także o reformie edukacji za rządów Platformy Obywatelskiej.

2017-09-27, 06:01

„Przywrócenie 4-letniego liceum nie jest rewolucją, ale powrotem do sprawdzonych wzorców”
Reforma edukacji to przede wszystkim powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej. Foto: LECH GAWUC/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

26.09.17 Piotr Zaremba o przeprowadzanej przez PiS reformie edukacji i reformie za rządów Platformy Obywatelskiej
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił Piotr Zaremba, w przypadku 3-letniego liceum, „w którym prawie od razu uczeń zaczyna się przygotowywać do matury, kwestia kółek zainteresowań czy teatrów szkolnych schodzi na dalszy plan”. - Trudniej jest się temu poświęcać niż w tej chwili – zauważył gość.

Dodał, że przywrócenie 4-letniego liceum „nie jest rewolucją, ale powrotem do pewnych sprawdzonych wzorców”. – Pozostaje jednak pytanie czy przeprowadzana reforma powinna być przeprowadzona tak szybko. Uderza to bowiem w dzieci z dwóch roczników przejściowych – zaznaczył. I podkreślił, że część ludzi krytykuje tę reformę tylko dlatego, że przeprowadza ją rząd PiS.

Zaremba odniósł się także do reformy edukacji za rządów Platformy Obywatelskiej. - Za rządów PO pierwszą fazą reformy edukacji było stworzenie gimnazjów, zaś drugą były zmiany przeprowadzone przez panią minister Katarzynę Hall, która całkowicie zmieniła charakter liceum ogólnokształcącego. Założenie było takie, że jedynie w I klasie kończy się programy wszystkich przedmiotów gimnazjum, a II i III klasa to komplety przygotowawcze do matury – wyjaśnił gość.

Jak zaznaczył, ówczesny premier Donald Tusk „sam czasem poddawał krytyce formułę proponowaną przez Hall, mówiąc że za wczesna specjalizacja jest zła i że pewna elastyczność na rynku pracy wymaga, by młodzi ludzie uczyli się przedmiotów ogólnych dłużej”. - Okazało się jednak, że pani Hall dostała wolną rękę – przypomniał Zaremba.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 26.09.17

Godzina emisji: 22:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej