KE zaproponowała zaostrzenie reguł i przyzwolenie na dłuższe przywracanie kontroli granicznych w strefie Schengen
Strefa ma gwarantować swobodne podróżowanie bez konieczności okazywania paszportów, czy dowodów tożsamości na granicach. Polska należy do Schengen od grudnia 2007 roku.
2017-09-27, 14:37
Posłuchaj
Komisja Europejska podkreśliła, że strefa Schengen to jedno z największych osiągnięć europejskiej integracji i musi być chroniona i utrzymana, ale jednocześnie uznała, że zaostrzenie reguł jest konieczne.
Bruksela tłumaczy, że sytuacja w ostatnich latach się zmieniła - są nowe zagrożenia dla porządku publicznego: kryzys migracyjny i groźba ataków terrorystycznych. Komisja zaproponowała więc, by kraje członkowskie mogły opuszczać szlabany graniczne na rok, zamiast na pół roku jak obecnie, z możliwością przedłużenia na 3 lata, z dwóch.
- Przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach musi być wyjątkiem, środkiem stosowanym w razie konieczności, w ostateczności - powiedział unijny komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos.
KE, proponując zmiany, wyszła naprzeciw oczekiwaniom Austrii, Danii, Niemiec, Francji i Norwegii. Polskie Radio informowało kilkanaście dni temu o liście wysłanym przez te kraje do Brukseli, w którym prosiły one o możliwość maksymalnego utrzymywania kontroli granicznych przez 4 lata. Pomysły dotyczące zaostrzenia reguł w strefie Schengen za każdym razem wywołują obawy o jej przyszłość i komentarze o powolnej jej erozji.
REKLAMA
mr
REKLAMA