I prezes SN tajnym współpracownikiem aparatu bezpieczeństwa PRL? Małgorzata Gersdorf odpowiada

Członek Trybunału Stanu Robert Majka zwrócił się do I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf by przedłożyła decyzję IPN świadczącą o tym, że "nie była tajnym współpracownikiem wojskowego i cywilnego aparatu bezpieczeństwa PRL". Portal PolskieRadio.pl zapytał ją czy odpowie na te zapytanie?

2017-09-28, 17:13

I prezes SN tajnym współpracownikiem aparatu bezpieczeństwa PRL? Małgorzata Gersdorf odpowiada
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Foto: Rafał Guz/PAP

Pytanie Majki, które zostało przesłane również do wiadomości m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prezesa IPN Jarosława Szarka, powstało w związku z książką Macieja Marosza "Resortowe togi".

Autor zapowiadanej publikacji sugeruje, że "prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w latach 70., jako czynny prawnik była aktywnym działaczem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich". Inne informacje zawarte w książce, a dotyczące wyjazdów Gersdorf do RFN w 1984 r., świadczą o tym, że "mogła podjąć współpracę z aparatem bezpieczeństwa państwa PRL, a to wpłynęło znacząco na późniejszą karierę sędzi".

"Wobec powyższego wnoszę o wyjaśnienie przez Panią Przewodniczącą na piśmie ww. okoliczności oraz przedłożenie sędziom i członkom Trybunału Stanu w kadencji 2015-2019, decyzji z IPN, zaświadczającej, że Małgorzata Gersdorf nie była tajnym współpracownikiem wojskowego i cywilnego aparatu bezpieczeństwa państwa PRL" - czytamty w piśmie Majki.

Portal PolskieRadio.pl zapytał I prezes Sądu Najwyższego, czy odpowie na przesłane pytanie. Odpowiedź w materiale video.

REKLAMA

Michał Fabisiak, PolskieRadio.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej