Poseł wyrzucony z PiS wskazał, którego polityka w Polsce ceni najbardziej. "To nas łączy"

- Jestem zszokowany zaistniałą sytuacją - tak Łukasz Rzepecki, poseł, który został wczoraj wyrzucony z klubu PiS komentuje decyzję władz partii. W rozmowie z portalem PolskieRadio.pl zdradza, jak będzie teraz głosował w sprawie ustaw rządzącej formacji oraz którego polityka w Polsce ceni najbardziej.

2017-09-30, 16:52

Poseł wyrzucony z PiS wskazał, którego polityka w Polsce ceni najbardziej. "To nas łączy"
Łukasz Rzepecki. Foto: PAP/Leszek Szymański

No to się pan doigrał. Wyrzucą pana z klubu PiS.

Jestem zszokowany zaistniałą sytuacją. Nie spodziewałem się, że taka decyzja może mieć miejsce.

Warto było wychodzić przed szereg?

Uważam, że od początku mojego funkcjonowania w Sejmie realizuję program Prawa i Sprawiedliwości. Wyraźnie jest w nim zapisane, że będziemy przeciwko podnoszeniu podatków, stąd mój sprzeciw w sprawie opłaty paliwowej. W dokumentach programowych PiS opowiadamy się również przeciw immunitetom formalnym. Pozostaję wierny tym zapisom, dlatego złożyłem dziś na ręce pana prezydenta specjalne pismo. Proszę w nim o to, aby w zapowiadanym na przyszły rok referendum konsultacyjnym w sprawie konstytucji, jedno z pytań dotyczyło immunitetu formalnego.   

Rozumiem, że pan opowiada się za jego likwidacją?

Oczywiście. Uważam, że politycy i zwykli obywatele są równi wobec prawa. Jeśli jakieś przekroczenie przepisów ma miejsce, a nie dotyczy ono wykonywania mandatu posła, to powinno być ono karalne.

Koledzy z klubu PiS odebrali jednak pańskie poparcie dla uchylenia immunitetu posłowi Tarczyńskiemu, jako zdradę i nielojalność.

Powtórzę raz jeszcze. W dokumentach programowych Prawa i Sprawiedliwości jest zapisane, że będziemy przeciwko immunitetom formalnym. W związku z tym uważałem i nadal podtrzymuję tę opinię, że nie powinny one obowiązywać dla parlamentarzystów. Dominik Tarczyński dla dobra wyjaśnienia sprawy i rzekomego lobbowania posła Kierwińskiego, powinien spotkać się z nim w sądzie, aby rozstrzygnąć tę sytuację, bo chodzi w niej przecież o miliardy złotych. Nie rozumiem dlaczego najpierw oskarża się kogoś o przestępstwo, a potem nie chce się tego udowodnić i chowa za immunitetem.

Dlaczego nie wyraził pan swojej opinii wewnątrz partii, tylko poszedł z nią do mediów? Oto klubowi koledzy też mają pretensje. Zdaniem Marka Suskiego pańskie wypowiedzi w mediach są „niezgodne z polską racją stanu”.

Realizuję program PiS. Głosowałem za programami 500+ i Mieszkanie +, żeby Polakom żyło się lepiej. Poparłem obniżenie wieku emerytalnego i darmowe leki dla seniorów. Nie wiem, gdzie pan poseł widzi w moich poczynaniach sprzeczność z programem PiS i polską racją stanu? Sprzeciw wobec immunitetu formalnego też jest realizacją postulatu Prawa i Sprawiedliwości  

Jak pan widzi swoją polityczną przyszłość? Pozostanie pan posłem niezrzeszonym, czy dołączy do innego klubu parlamentarnego?

Nikt jeszcze nie poinformował mnie, że zostaję wyrzucony z klubu PiS. O tym, że taka sytuacja ma miejsce dowiedziałem się z mediów. Jestem zaskoczony, dlatego za wcześnie, aby mówić o tym co dalej. Muszę pojechać do swojego okręgu i przedyskutować tę sprawę z wyborcami. Od wczoraj dostaję od nich wiele telefonów i wiadomościach ze słowami wsparcia, za co dziękuję. Głos Polaków jest dla mnie najważniejszy, dlatego staram się realizować to, do czego zostałem przez nich zobowiązany w czasie kampanii wyborczej.

Jak zachowa się pan podczas kolejnych głosowań? Będzie popierał projekty PiS, czy w ramach zemsty pokazywał im „czerwoną kartkę”?

Popieram wszystkie projekty ustaw, które sprzyjają obywatelom i poprawiają życie w naszym kraju. Najlepszym przykładem jest program 500+. Takie inicjatywy na pewno będę wspierał.

Jak zachowa się pan wobec projektów prezydenckich ws. SN i KRS?

Od początku mówiłem, że zawetowanie ustaw o KRS i SN było dobrą decyzją. Cieszę się, że pan prezydent przygotował własne projekty. Uważam, że doprowadzą one do dobrej zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości. Należy je jak najszybciej przyjąć, bez wprowadzania jakichkolwiek poprawek. Zamierzam mocno wspierać działania pana prezydenta.

Tak z ciekawości zapytam, którego polityka w Polsce ceni pan najbardziej?

Bardzo cenię działania głowy państwa. Uważam, że Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków, spełnia swoje obietnice z kampanii wyborczej, a także realizuje program Prawa i Sprawiedliwości. Można powiedzieć, że to ostatnie nas łączy. Jeśli w Sejmie pojawi się coś, co nie znajduje się w programie PiS-u, jak np. wspomniana już opłata paliwowa, to będę głosował przeciw, gdyż słucham głosu obywateli.

- rozmawiał Michał Fabisiak, PolskieRadio.pl

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej