Zmartwychwstanie dla każdego z nas
Metropolita warszawski życzy wszystkim, aby każdy na swój sposób mógł przeżyć Paschę Jezusa Chrystusa oraz jego przejście przez śmierć do zmartwychwstania, wierząc, że to jest także przejście każdego z nas.
2010-04-02, 08:52
Arcybiskup Kazimierz Nycz przypomina, że Wielki Piątek jest centralnym dniem Triduum Paschalnego. Jak dodaje - jest to szczególny dzień wyciszenia w całym roku liturgicznym i jedyny w roku, w którym Kościół nie odprawia Mszy, ale przeżywa liturgię Słowa, adorację krzyża i komunię świętą.
Wielkopiątkowa liturgia kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu, gdzie jest adorowany aż do liturgii w Wielką Sobotę.
REKLAMA
Arcybiskup Nycz przypomina, że w Warszawie, wielkopiątkową liturgię zakończy Droga Krzyżowa, która rozpocznie się o 20.00.
XII stacja Męki Pańskiej zaplanowana jest na Placu Piłsudskiego, a rozważania do niej zaaranżują aktorzy, którzy będą do zebranych wychodzili z tłumu. Inscenizacja - wyreżyserowana przez Jerzego Kalinę - zaplanowana jest na pół godziny.
REKLAMA
Arcybiskup Nycz podkreśla, że podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej w Warszawie będzie niesiony krzyż, który Jan Paweł II trzymał przeżywając ostatni Wielki Piątek w swoim życiu.
Arcybiskup Kazimierz Nycz zaprasza wszystkich wiernych do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej, podczas której będą mogli się także modlić w 5 rocznicę śmierci Jana Pawła II.
REKLAMA
Głównym organizatorem rocznicowych obchodów w Warszawie, upamiętniających śmierć papieża-Polaka jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
Już o 16.00, na Placu Piłsudskiego, gdzie Jan Paweł II w 1979 roku wygłosił homilię ze słynną modlitwą: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!" - zapłonie znicz. Na telebimach będą wyświetlane wspomnienia osób, które znały papieża, a wolontariusze będą prowadzić kwestę na rzecz fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona".
sż,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA
REKLAMA