Polska jest przygotowana na ptasią grypę
W lipcu bieżącego roku Polska otrzymała od Światowej Organizacji do spraw Zdrowia Zwierząt status kraju wolnego od ptasiej grypy.
2017-10-13, 10:26
Posłuchaj
Jednak zagrożenie wystąpieniem tej choroby znowu staje się bardzo realne w następstwie jesiennych wędrówek ptaków, podkreśla Krzysztof Niemczuk - dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
- Nie jesteśmy w stanie wpłynąć w jakikolwiek sposób na szlaki migracji dzikich ptaków, które nadlatują do nas głównie z Azji, jak również na liczbę ptaków, które w tych przelotach będą brały udział. To są dziesiątki milionów dzikich ptaków, które przelatują nad terytorium naszego kraju. To zjawisko jest powiązane z grypą ptaków, w związku z tym musimy być przygotowani na każdy scenariusz – podkreśla gość.
Jesteśmy przygotowani
Zdaniem Krzysztof Niemczuka hodowcy drobiu mają już doświadczenie w podejmowaniu działań prewencyjnych, czyli stosowaniu zasad bioasekuracji.
- Jeśli chodzi o zasady bioasekuracji to hodowcy drobiu o tym doskonale wiedzą. Ważne są ogrodzenia, zadaszenia. Hodowcy wielkotowarowi i drobnotowarowi mają tego świadomość. Przypominająca akcja informacyjna trwa – dodaje.
REKLAMA
W ubiegłym roku wyprodukowano w Polsce około 2 mln 300 tysięcy ton mięsa drobiowego, co stawia Polskę na pierwszym miejscu wśród krajów unijnych. Nasz kraj jest też czołowym eksporterem, przede wszystkim do krajów Unii. Rozwijany z powodzeniem eksport do krajów trzecich został zahamowany po pojawieniu się ptasiej grypy.
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA