Sondaż CBOS: Polacy pozytywnie oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy oraz pracę Parlamentu

68 proc. Polaków pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy. Krytycznych jest 24 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS. W październiku poprawiły się też wyniki parlamentu. 36 proc. badanych dobrze ocenia pracę posłów i senatorów, źle o Sejmie mówi 50 proc., a o Senacie - 42 proc. Polaków.

2017-10-18, 13:58

Sondaż CBOS: Polacy pozytywnie oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy oraz pracę Parlamentu

Październikowe notowania działań Andrzeja Dudy pozostają jednymi z najlepszych w trakcie tej prezydentury. Pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiadają się osoby o prawicowych poglądach politycznych, potencjalni wyborcy PiS i Kukiz’15, badani uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w, mieszkańcy wsi, respondenci mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe i uzyskujący niskie dochody (poniżej 1000 zł).

Natomiast negatywne oceny działalności głowy państwa relatywnie często deklarują badani z największych miast, mający wyższe wykształcenie, uzyskujący najwyższe dochody, a także nieuczestniczący lub sporadycznie uczestniczący w praktykach religijnych oraz identyfikujący się z lewicą. Głosy krytyczne wobec działalności głowy państwa przeważają wśród zwolenników Nowoczesnej i PO.

Ocena pracy posłów

W październiku poprawiły się notowania parlamentu, zwłaszcza Senatu. Zadowolonych z pracy posłów i senatorów jest 36 proc. Badanych. Działalność Sejmu źle ocenia 50 proc. ankietowanych (spadek o 7 punktów), a Senatu 42 proc. (spadek o 3 punkty).

Zadowoleni z Sejmu, to osoby o orientacji prawicowej, popierające PiS, uczestniczące w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu. Ponadto relatywnie często są to także najmłodsi (18–24 lata) i starsi badani (55 lat i więcej), mieszkańcy wsi i najmniejszych miast (do 20 tys. ludności), respondenci mający wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne, z gospodarstw domowych o niskich oraz przeciętnych dochodach. 

Osoby niezadowolone z pracy Sejmu to potencjalni wyborcy PO i Nowoczesnej oraz partii lewicowych, nieuczestniczące w praktykach religijnych. Ponadto mieszkańcy największych aglomeracji, respondenci mający od 45 do 54 lat, najlepiej wykształceni, uzyskujący najwyższe dochody oraz niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 października 2017 r. na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

abi

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej