Powrót polskich rodzin z Kazachstanu
Po upadku Związku Radzieckiego grupa kilkunastu polskich rodzin wyemigrowała z Kazachstanu, by dotrzeć jak najbliżej Polski. Zatrzymali się w miejscowości Oziersk w obwodzie Kaliningradzkim. Odwiedził ich reporter Polskiego Radia Ernest Zozuń. Słuchał jak żyją, jak starają się upowszechniać i pielęgnować polską kulturę, jak uczą się języka polskiego.
2017-10-21, 10:04
Posłuchaj
Na początku lat 90. w Oziersku w obwodzie Kaliningradzkim osiedliła się grupa kilkunastu polskich rodzin, która po upadku Związku Radzieckiego postanowiła wracać do ojczyzny z Kazachstanu. To potomkowie osób zesłanych tam w 1936 roku.
Zatrzymali się w miejscowości Oziersk w obwodzie Kaliningradzkim, 20 km od polskiej granicy, a ich chwilowy przystanek przedłużył się na ponad dwadzieścia lat i trwa do dnia dzisiejszego. Nie zmarnowali jednak tego czasu. Uczyli się polskiego, założyli wspólnotę kultury polskiej i wybudowali Dom Polski.
W audycji mowa była także o 220. rocznicy aresztowania i skazania „na najcięższe roboty w kopalniach syberyjskich” wileńskiego zakonnika, dominikanina, doktora filozofii i teologii Faustyna Ciecierskiego. W myśl rosyjskiego prawa, przestępstwem jakiego się dopuścił była przynależność do Związku Litewskiego, organizacji patriotycznej, na zebraniach której wymieniano niedozwolone słowa takie jak „niepodległość Polski”.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pr
______________________
Syberia-Polska - Operacja Powrót - wszystkie audycje
Data emisji: 21.10.17
Godzina emisji: 12:33
REKLAMA