„Małe historia rodzinne” Tomasza Białkowskiego
Trzy krótkie powieści składające się na „Małe historie rodzinne” Tomasza Białkowskiego stanowią różne odsłony ludzkich losów, naznaczonych z jednej strony prywatnymi traumami codzienności, a z drugiej - próbą wpłynięcia na mechanizmy społeczne, polityczne i budowanie tzw. Wielkiej Historii. Tomasz Białkowski opowiadał o nich w audycji Warto Czytać.
2017-10-22, 14:35
Posłuchaj
Książka „Małe historie rodzinne” składa się z trzech krótkich powieści: „Zmarzlina”, „Pogrzeby” i „Teoria ruchów Vorbla”. Jako osobne powieści zostały wydane już kilka lat temu.
- W tych trzech mikropowieściach przewija się temat rodziny. Nie są to rodziny szczęśliwe, typowe. Każda z nich jest na swój sposób dysfunkcyjna. Książek, które podejmują temat rodziny w przelukrowany wręcz sposób jest bowiem całe mnóstwo, m.in. w literaturze popularnej. Mi się jednak wydaje, że z naszą rodziną nie jest aż tak dobrze i ważne jest, by przyjrzeć się jej od podszewki – wyjaśnił gość.
Tomasz Białkowski to prozaik, którego twórczość bywa zaliczana przez krytykę do nurtu „czarnego psychologizmu”. Jest laureatem m.in. Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”, Nagrody Prezydenta Olsztyna oraz Nagrody Ministra Kultury.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Luiza Bebłot.
Polskie Radio 24/pr
_____________________
Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 22.10.17
Godzina emisji: 14:15
REKLAMA