Będzie więcej pieniędzy na obronność. Armia powinna być silniejsza. Jest podpis prezydenta

W tej sprawie, jak rzadko w której, panuje w polskiej polityce dość powszechna zgoda. Chodzi o większe nakłady na obronność.

2017-10-23, 12:33

Będzie więcej pieniędzy na obronność. Armia powinna być silniejsza. Jest podpis prezydenta
Polska to jedno z niewielu państw NATO, które wywiązuje się z postulowanego od lat celu przeznaczania przynajmniej 2 proc. PKB na cele obronne.Foto: mon.gov.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę uchwalonej we wrześniu ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych. Przewiduje ona stopniowe zwiększanie środków na obronę państwa, w tym na zwiększenie liczebności sił zbrojnych.

2,5 proc. na siły zbrojne. Perspektywa 2030 r.

W ustawie założono docelowo, że poziom 2,5 proc. PKB na cele obronne zostanie osiągnięty w 2030 roku. W przyszłym roku oraz w 2019 r. na obronność nadal będzie przeznaczane 2 proc. PKB. Ustawa zakłada również zwiększenie liczebności sił zbrojnych i podwyższenie go ze 150 tys. do 200 tys., wliczając w to 50 tys. niezawodowych żołnierzy tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak zauważył szef BBN Paweł Soloch w rozmowie z PAP „budżet realnie wzrośnie dzięki zmianie metodologii jego wyliczania" i zgodnie z praktyką przyjętą w NATO, będzie wyliczany w odniesieniu do PKB w roku bieżącym, a nie, jak dotąd, na podstawie PKB roku ubiegłego. Sam wskaźnik będzie podnoszony od roku 2020.

Polityczny konsensus rzadki w polskiej debacie

Akurat w sprawie budżetu obronnego panuje w Polsce dość powszechna zgoda, bowiem w parlamencie praktycznie wszystkie siły polityczne opowiedziały się „za” i zaakceptowały stopniowe zwiększanie budżetu obronnego.

REKLAMA

Przypomnijmy, że Polska to jedno z niewielu państw należących do NATO, które wywiązuje się z postulowanego od lat celu przeznaczania przynajmniej 2 proc. PKB na cele obronne. Deklarację tę powtórzono podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

Silniejsza Polska, silniejsze NATO

– Dziś pokazujemy sojusznikom, że Polska, będąca państwem flankowym NATO, szczególnie narażonym na zagrożenia, jest zdeterminowana, aby poprzez wzmacnianie własnej armii, wzmacniać bezpieczeństwo całego sojuszu. Realizujemy też postanowienia ostatnich szczytów NATO, gdzie kwestia odwrócenia niekorzystnego trendu w nakładach obronnych należała do jednych z najważniejszych – powiedział szef BBN i dodał, że „Polska jako 38-milionowy kraj, położony w ważnej geostrategicznie części Europy, powinna dysponować większą armią".

PAP/Akkal

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej