Szykują się zmiany w prawie regulującym tzw. sprawy uprowadzeniowe
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada nowe przepisy, regulujące sprawę wyjazdu z kraju dzieci z małżeństw mieszanych. Zgodnie z nowym prawem rodzic, nie mający polskiego obywatelstwa, będzie mógł zabrać dziecko z Polski dopiero po uprawomocnieniu się wyroku w polskim sądzie. Sprawami tymi będą się zajmować tylko wyspecjalizowane sądy, a odwołaniami - Sąd Apelacyjny w Warszawie.
2017-10-24, 10:25
Nowelizacja będzie dotyczyła przypadków wydawania dzieci za granicę w sytuacjach, gdy np. doszło do konfliktu między rodzicami, z których jedno mieszka w innym kraju. Obecnie sprawy takie rozpatrywane są na podstawie Konwencji haskiej z 1980 r. dotyczącej uprowadzeń dzieci za granicę.
Powiązany Artykuł

"Taka tradycja była w Polsce, że naczelny prokurator był ministrem sprawiedliwości"
Sprawami związanymi z wydawaniem dzieci za granicę ma się zajmować 11 wyspecjalizowanych sądów okręgowych, a nie - jak to jest obecnie - wydziały rodzinne w sądach rejonowych, których jest ponad 300. Odwołaniami, w miejsce sądów okręgowych, będzie się zajmować Sąd Apelacyjny w Warszawie. Rozpatrywaniem spraw mają się zajmować wyspecjalizowani sędziowie posiadający gruntowną wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa rodzinnego. - Zmiany będą rewolucyjne - podkreślił wiceminister Michał Wójcik w radiowej Jedynce.
Do polskich sądów trafia około 100 tego rodzaju spraw rocznie. Konwencja Haska uznaje za uprowadzenie każdy przypadek, gdy ojciec lub matka samowolnie, bez zgody drugiego rodzica wywożą dziecko poza państwo, w którym dziecko miało miejsce stałego pobytu.
pg
REKLAMA
REKLAMA