Ekspert: bezrobocie w Polsce w dużej mierze ma charakter statystyczny

– Poziom bezrobocia do końca tego roku na pewno nie wzrośnie – oceniał w Rządach Pieniądza Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP. Jak wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu bez pracy było 6,8 procent Polaków. W Polskim Radiu 24 o kondycji rodzimego rynku pracy mówili także dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha.

2017-10-25, 10:41

Ekspert: bezrobocie w Polsce w dużej mierze ma charakter statystyczny
Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia liczona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wyniosła w II kwartale 2017 r. 5,0 proc. wobec 5,4 proc. w I kwartale 2017 r.Foto: EASTNEWS/PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Posłuchaj

25.10.17 Rządy Pieniądza: eksperci o rynku pracy
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez GUS, w porównaniu z sierpniem, wskaźnik bezrobocia zmniejszył się o 0,2 punktu procentowego. Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zauważyła, że w odniesieniu do ubiegłego roku dynamika spadku bezrobocia wyhamowuje. Zdaniem ekonomistki, świadczy to o coraz mniejszej liczbie odpowiednich pracowników na rynku pracy.

– To są osoby, które pozostają bezrobotne, bo ich kwalifikacje nie pozwalają na znalezienie pracy. To wyzwanie zarówno dla firm, jak i dla państwa. Trzeba budować kwalifikacje tych ludzi, by byli oni zatrudnialni – wskazywała ekspertka, podkreślając również, że część osób po prostu nie chce podejmować pracy zarobkowej.

Arkadiusz Pączka z kolei ocenił, że nie należy spodziewać się w najbliższym czasie odwrócenia trendu spadkowego w kontekście bezrobocia. – Jeszcze dwa lata temu mieliśmy bezrobocie na poziomie 10 procent – zauważył gość PR24. – Na pewno ten wskaźnik nie wzrośnie do końca tego roku – dodawał.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, „bezrobocie w Polsce w dużej mierze ma charakter statystyczny”. – Tylko jedna piąta zarejestrowanych w urzędach pracy pobiera zasiłek, pozostali muszą z czegoś żyć. Tu pojawia się kwestia szarej strefy – mówił ekonomista, zaznaczając że w kontekście sytuacji na rodzimym rynku pracy należy pamiętać o ponad dwumilionowej emigracji zarobkowej. – Pytanie, czy jakby ci ludzie wrócili do kraju, to czy wszyscy znaleźliby pracę – pointował.

REKLAMA

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/zz

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 25.10.17

Godzina emisji: 9.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej