Będą zmiany w obronie koniecznej? "Dobry kierunek"
Prawo nie może ustępować przed bezprawiem – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przedstawiając rządowy projekt rozszerzający zakres obrony koniecznej. Według propozycji, osoba broniąca się w swoim mieszkaniu lub na własnej posesji nie byłaby karana za przekroczenie jej granic. – To szansa w starciu praworządni obywatele kontra przestępcy – oceniał na naszej antenie dr Łukasz Urbański, prawnik. W Polskim Radiu 24 także komentarz Macieja Cholewińskiego z Fundacji Prawo dla Obywatela.
2017-10-27, 11:03
Posłuchaj
– To zmiana w dobrym kierunku – oceniał gość PR24. – Proponowane rozwiązania idą w kierunku zasady obowiązującej w Stanach Zjednoczonych: "mój dom, moja twierdza". W USA, jeżeli ktoś wejdzie na prywatną posesję, gospodarz może do takiej osoby strzelić, nie obawiając się o postawienie w stan oskarżenia – dodawał Maciej Cholewiński, dodając przy tym, że reforma będzie zmianą proobywatelską.
– Prawo karne kojarzy nam się raczej z czymś, co robi się źle - z zabójstwem czy kradzieżą. Tymczasem, kwestia obrony koniecznej może dotknąć każdego z nas. Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś wdziera się do naszego mieszkania, a my chcemy bronić rodziny. Są sytuacje, w których napastnik ginie. Różnie potem sądy interpretują prawo do obrony, czy przypadkiem nasza reakcja nie była nieadekwatna – wskazywał przedstawiciel Fundacji Prawo dla Obywatela.
Dr Łukasz Urbański podkreślał w Polskim Radiu 24, że propozycja wprowadzenia nowych przepisów to odpowiedź na oczekiwania społeczeństwa. – Wśród obywateli wykształcił się taki pogląd, że państwo niedostatecznie chroni ofiary. Finalnie, w sprawach dotyczących obrony koniecznej sprawiedliwości stawało się zadość najczęściej po długotrwałym procesie. Mówiąc wprost: ofiary niekiedy przeobrażały się w oskarżonych – tłumaczył ekspert.
Według proponowanych zapisów, nie podlegałby karze ten, kto przekracza granicę obrony koniecznej odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu lub przylegającego do nich ogrodzonego terenu. Prokuratura miałaby jednak prawo do rozpatrywania winy osoby, która przekroczyła zasady obrony koniecznej w sposób rażący.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/PAP/zz
____________________
REKLAMA
Data emisji: 27.10.17
Godzina emisji: 10.15 i 12.45
Polecane
REKLAMA