Delegacja włoskiej piłki uda się do Auschwitz po skandalu z kibicami Lazio
Delegacja świata włoskiej piłki nożnej została zaproszona przez burmistrz Rzymu Virginię Raggi do udziału w organizowanej dla uczniów szkół średnich Podróży Pamięci na teren niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Rozpoczyna się ona w niedzielę.
2017-11-03, 15:12
Władze Wiecznego Miasta wyjaśniły w piątek, że zaproszenie wystosowane do reprezentantów włoskiej piłki, między innymi klubów i związku piłkarzy, to rezultat skandalu, do jakiego doszło pod koniec października na stołecznym stadionie.
Grupa radykalnych kibiców rzymskiego klubu Lazio rozlepiła tam wizerunki ofiary Holokaustu, Anny Frank w koszulce konkurencyjnej drużyny AS Roma. Incydent ten potępili prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Paolo Gentiloni, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego, włoski polityk Antonio Tajani.
Powiązany Artykuł

Serie A: kibice Lazio wywołali skandal we Włoszech. "Nieludzki i alarmujący gest dla naszego kraju"
Policja zidentyfikowała kilkunastu sprawców tego czynu, wśród nich kilku nieletnich.
Zdarzenie to wywołało ożywioną dyskusję we Włoszech na temat antysemityzmu i przejawów nienawiści, obecnych wśród kibiców piłkarskich. Mówiono o potrzebie edukacji i krzewienia pamięci o Holokauście. Przed meczami w całym kraju odczytano na stadionach fragment Dziennika Anny Frank, ale w niektórych miastach lekturę tę zagłuszyły śpiewy i gwizdy.
REKLAMA
Także z tego powodu burmistrz Rzymu, jak podkreślono w komunikacie władz na Kapitolu, postanowiła zaprosić przedstawicieli świata piłki, by dołączyli do uczniów szkół średnich, których kolejne grupy od lat odwiedzają muzeum Auschwitz-Birkenau i miejsca pamięci w Krakowie.
- Tego, co wydarzyło się w minionych dniach na stadionach, nie można lekceważyć. To nie jest piłka nożna, to nie jest sport - oświadczyła Raggi.
- Dlatego postanowiliśmy wysłać sygnał, by uwrażliwić wszystkich na znaczenie historii i pamięci jako antidotum na antysemityzm, nienawiść i przemoc. Mówimy stanowcze "nie" dla rasistowskich, faszystowskich i antysemickich nawrotów. Pojedziemy do Auschwitz-Birkenau razem z uczniami, by dorosnąć i być lepszymi ludźmi; po to, by wszyscy między dobrem i złem wiedzieli, po której stanąć stronie - dodała burmistrz Rzymu.
REKLAMA
Uczestnicy Podróży Pamięci będą w Polsce do wtorku.
ps
REKLAMA