Nowy kodeks wykroczeń. Jakie zmiany?
Kradzieże, paserstwo i niszczenie mienia o niskiej wartości – już niedługo sprawcy tych wykroczeń trafią do specjalnego rejestru, którego utworzenie zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. To jeden z najważniejszych elementów projektu nowelizacji kodeksu wykroczeń. W Gorącym Temacie rozmowa z Jackiem Bąbką z Fundacji Badań nad Prawem.
2017-11-07, 15:50
Posłuchaj
Elektroniczny rejestr ma zawierać dane sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń, obwinionych i ukaranych. W opinii Jacka Bąbki, tego typu rejestr może mieć zbyt szeroki zakres. – Ma on obejmować m.in. osoby, przeciwko którym dopiero toczy się postepowanie. Może być tak, że złośliwy sąsiad niesłusznie zadenuncjuje jakąś osobę i w rejestrze figurować będą ludzie fałszywie oskarżeni – wskazywał w Polskim Radiu 24 ekspert.
W nowelizacji kodeksu wykroczeń wprowadzony ma zostać również stały próg rozgraniczający wykroczenie od przestępstwa. Obecnie graniczna kwota wynosi 500 złotych, a jej wysokość rośnie wraz ze wzrostem płacy minimalnej.
– To poprawi czytelność przepisów. Nie każdy wie, ile wynosi aktualnie płaca minimalna, jak zmienia się każdego roku ta kwota. Podanie konkretnej liczby będzie bardziej jednoznaczne; to ważne, ponieważ z tą granicą łączy się odpowiedzialność karna – wyjaśniał Jacek Bąbka.
Według planów resortu sprawiedliwości, próg rozgraniczający wykroczenie od przestępstwa ma wynieść 400 złotych.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/IAR/zz
______________________
REKLAMA
Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 7.11.17
Godzina emisji: 15.20
Polecane
REKLAMA