Teraz 80 proc. energii pochodzi z węgla. Rząd planuje silną redukcję

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił podczas XXVI Konferencji energetycznej EuroPower, że w 2050 roku węgiel może stanowić przynajmniej 50 procent polskiego mixu energetycznego.

2017-11-08, 14:36

Teraz 80 proc. energii pochodzi z węgla. Rząd planuje silną redukcję
Polska potrzebuje zintegrowanego planu działań na rzecz energii i klimatu . Foto: flickr/evolverphoto/CC BY-NC-ND 2.0

Posłuchaj

Tchórzewski: w 2050 roku węgiel może stanowić przynajmniej 50 procent polskiego mixu energetycznego
+
Dodaj do playlisty

Podkreślił, że główne założenie polskiej polityki energetycznej to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego z uwzględnieniem konkurencyjności gospodarki i ograniczeniem wpływu na środowisko.

Kluczowe jest bezpieczeństwo

Dodał też, że musimy mieć zapewniony stały i pewny dostęp do surowców, a także pewność i stabilność wytwarzania energii, jak i pewność przesyłu i dystrybucji.
Jak mówił minister Krzysztof Tchórzewski, rynki są coraz bardziej otwarte. - A teraz zbliża się moment otwierania rynku energetycznego, dlatego musimy brać pod uwagę to, by nasz rynek - nasza produkcja energii, systemy energetyczne były konkurencyjne - wyjaśniał.
Obecnie udział węgla w produkcji energii elektrycznej wynosi około 80 procent.

REKLAMA

Przyszłość OZE w Polsce to prosumenci i klastry energii

Widzimy olbrzymią przyszłość jeśli chodzi o odnawialne źródła energii (OZE) w ujęciu prosumenckim i klastrów energii - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że przypadku produkcji energii i jednoczesnego jej obioru nie trzeba byłoby zakładać działalności gospodarczej.

Dodał, że zainteresowanie zarówno jednym, jak i drugim sposobem produkcji energii jest duże. - Społeczności lokalne chcą wytwarzać i gospodarować tą energią. Prosta formuła prosumenta, czyli jednoczesnego producenta i konsumenta energii, który nie musi się rejestrować, że prowadzi działalność gospodarczą - zgłasza tylko, - że potrzebuje pomiaru energii oddawanej i odbieranej, to powoduje, że zainteresowanie jest spore. Jest to też prorozwojowe gospodarczo - stwierdził Tchórzewski.

Barter zamiast działalności gospodarczej

Poinformował, że resort energii oraz Ministerstwo Finansów porozumiało się, że w przypadku prosumentów; jeżeli nie rozliczaliby się oni finansowo, czyli stosowali barter (oddawali energię i ją pobierali), nie musieliby zgłaszać działalności gospodarczej.

abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej