Ryszard Terlecki o rezolucji PE: obrzydliwe zachowanie części posłów PO, nie powinni kandydować z Polski
- To skandal, że część europosłów głosowała przeciwko własnej ojczyźnie, opowiadając się za przyjęciem przez PE rezolucji ws. Polski. Oni nie są patriotami - powiedział w czwartek w TVN24 szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
2017-11-16, 10:42
Powiązany Artykuł
Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce
PE przyjął w środę rezolucję, wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski. Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu, a większość eurodeputowanych PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu poparło ten dokument.
"Zachowali się obrzydliwie"
Zdaniem Terleckiego, to "skandal, że są tacy, którzy tak bardzo nie lubią, nie chcą własnej ojczyzny, że potrafią głosować przeciwko niej". W jego ocenie, europosłowie, którzy zagłosowali za przyjęciem rezolucji "nie są patriotami". - Zachowali się obrzydliwie wobec własnej ojczyzny i myślę, że to powinno mieć jakieś konsekwencje - dodał.
Według polityka PiS, europosłowie głosujący za rezolucją, nie powinni ponownie kandydować na stanowisko europarlamentarzystów w następnych wyborach. Jak tłumaczył, "ta szóstka nie zasługuje na to, żeby w ogóle myśleć o nich, jako o przyszłych parlamentarzystach, niech sobie kandydują z Niemiec czy z Belgii czy skąd chcą".
"To przekroczenie wszelkich granic"
Terlecki dodał, że każdy poseł może mieć swoje zdanie na temat sytuacji w Polsce, "ale głosowanie za rezolucjami, które mają karać Polskę za niepopełnione winy, to jest jednak przekroczenie wszelkich granic". - Sankcji się nie boję, ale prawdę mówiąc przykro jest oglądać to widowisko europejskie - mówił.
Podczas wystąpienia w Brukseli na posiedzeniu komisji sprawiedliwości PE wiceszef KE Frans Timmermans powiedział m.in., że Komisja chce bezpośrednio rozmawiać z rządem Polski nt. praworządności, jednak obecnie ogranicza się to do "wymiany pism". Dodał, że pomimo wystosowania do polskich władz czterech pism z zaproszeniem do rozmów nie zostały one przyjęte.
"Timmermans? Nie było o czym rozmawiać"
- Znaliśmy zdanie pana Timmermansa, dobrze było wiadomo, do czego prowadzą te rozmowy, że w kółko jest powtarzanie tych samych komunałów i banałów - powiedział Terlecki pytany, dlaczego polski rząd nie przyjął zaproszeń od wiceszefa KE. - Właściwie nie było o czym rozmawiać - dodał.
Parlament Europejski, przyjmując dokument, dał mandat Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE do opracowania specjalnego sprawozdania dotyczącego Polski. W ten sposób będzie mógł na sesji plenarnej przyjąć sprawozdanie komisji, wzywając tym samym Radę UE do podjęcia działań przewidzianych przez art. 7 ust. 1 Traktatu o UE.
Opcja atomowa przeciwko Polsce?
Zgodnie z nim, Rada UE, czyli przedstawiciele rządów, może na wniosek PE lub Komisji Europejskiej stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych. Potrzeba do tego większości czterech piątych państw UE. Na uruchomienie art 7. wobec Polski, mimo wielu wezwań ze strony europarlamentarzystów, nie zdecydowała się do tej pory Komisja Europejska.
PE ostrzega, że jeżeli ryzyko zostanie potwierdzone, a polskie władze odmówią zastosowania się do zaleceń UE, procedura może doprowadzić do zawieszenia prawa głosu Polski w Radzie Europejskiej. Wymaga to jednak jednomyślności krajów UE.
Art. 7 traktatu o UE to tzw. opcja atomowa, w wyniku której kraj może zostać nawet objęty sankcjami, nawet zawieszeniem prawa do głosowania na forum UE. Aby tak się stało, zielone światło musi dać jednomyślnie szczyt unijny. Węgry wielokrotnie powtarzały jednak, że w takiej sytuacji będą przeciw karaniu Polski.
pg
REKLAMA