Geniusze sztuki wojennej

Historia pokazuje, że poza śmiałymi wyczynami dowódców wojskowych to podstawy rzemiosła wojennego, takie jak: zakwaterowanie, wyżywienie, transport, wyposażenie i uzbrojenie armii, decydują o zwycięstwie w wojnach. Co wpływa na to, że dana armia jest niezwyciężona a przywódca wybitny? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Bartłomiej Bydoń z Centralnej Biblioteki Wojskowej i Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

2017-11-18, 09:46

Geniusze sztuki wojennej
Andrea Appiani: "Napoleon Król Włoch". Foto: domena publiczna

Posłuchaj

17.11.17 Adam Buława: W XX zmienia się sposób prowadzenia konfliktów zbrojnych
+
Dodaj do playlisty

Historia kocha zwycięzców – zwykło się mawiać. Kto dziś nie kojarzy takich geniuszy sztuki wojennej jak Juliusz Cezar czy Napoleon. Ale też marszałek Józef Piłsudski, który w wojnie 1920 roku niewątpliwie wykazał się najtrafniejszymi decyzjami.

Jak zauważył Bartłomiej Bydoń żołnierz musi być najedzony, zadowolony, otrzymać odpowiedni żołd i mieć dobre warunki, ale oprócz tego istotna jest także motywacja do walki i zabezpieczone zaplecze. Na zwycięstwo składa się wiele czynników – dodał gość audycji.

Adam Buława przypomniał zaś, że w wyprawie Napoleona na Moskwę wzięła udział gigantyczna armia, jednak motywację do walki mieli głównie Francuzi i Polacy. – Zakłócenia na linii zaopatrzeniowej i ostry klimat dopełniły klęski – powiedział historyk.

Z tym stwierdzeniem zgodził się Bartłomiej Bydoń. - Z jednej strony mamy tu pęd do zwycięstwa i chęć zdobycia czegokolwiek za wszelką cenę, a z drugiej żołnierskie realia, o które nikt nie zadbał. - Istniała silna potrzeba aprowizacji, brakowało ciepłych ubrań, odpowiednich smarów i gąsienic dla czołgów – tłumaczył gość audycji.

REKLAMA

W XX zmienia się rodzaj prowadzenia konfliktów zbrojnych. – Obecnie odchodzi się stopniowo od szybkich wojen. Nikt nie był przygotowany do tego, że już I wojna światowa potrwa tak długo, a fronty rozciągną się na setki kilometrów. Obecnie konflikty ciągną się już latami – zauważył Adam Buława.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/kawa

REKLAMA

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 17.11.17

Godzina emisji: 22:18

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej