Rosatom: jesteśmy gotowi wszystkich uspokoić. Sprawa ekstremalnych zanieczyszczeń radioaktywnych

Rosyjska agencja nuklearna Rosatom zapowiedziała, że przeprowadzi dodatkowe kontrole po informacji meteorologów o emisji jesienią na Uralu radioaktywnego izotopu ruten 106.

2017-11-21, 15:19

Rosatom: jesteśmy gotowi wszystkich uspokoić. Sprawa ekstremalnych zanieczyszczeń radioaktywnych
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Rosja potwierdziła emisję substancji radioaktywnych - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- W naszych zakładach nie odnotowano żadnych incydentów z emisjami radioaktywnymi, niemniej w związku z informacjami, które się pojawiły, przeprowadzimy dodatkową kontrolę - powiedział na antenie radia Echo Moskwy Andriej Czeremisinow, szef służb prasowych Rosatomu.

Jak dodał, taka kontrola przygotowywana jest w zakładach Majak w obwodzie czelabińskim.

Czeremisinow wypowiadał się także w rozgłośni Goworit Moskwa, przekonując, że dane, o których mówi komunikat służb meteorologicznych, sytuują się poniżej dopuszczalnego stężenia. Wskazał, że ocena meteorologów o "ekstremalnie wysokich zanieczyszczeniach" odnosi się do porównania wykrytych stężeń ze stanem notowanym w poprzednich miesiącach. - Liczby same w sobie, jeśli porównać je z maksymalnym dopuszczalnym stężeniem, są mniej więcej tysiąc razy niższe od dopuszczalnych - zapewnił.

REKLAMA

Rosatom gotów do współpracy w ekologami

Komentując oświadczenie organizacji ekologicznej Greenpeace Russia, która zapowiedziała zwrócenie się do prokuratury, rzecznik zapewnił, że Rosatom jest gotów do współpracy z ekologami. - Jesteśmy otwarci, nie mamy nic do ukrycia. Wszystko jest w porządku. Greenpeace zajmuje się swoją działalnością i czyni słusznie, my jesteśmy gotowi wszystkich uspokoić - mówił Czeremisinow.

Powiązany Artykuł

radioaktywność free 1200.jpg
Rosja przyznaje: w powietrzu był radioaktywny izotop. Stężenie blisko 1000 razy ponad normę

Ze swej strony zakłady Majak w obwodzie czelabińskim, które podlegają Rosatomowi, oświadczyły, że zanieczyszczenie atmosfery izotopem ruten 106, o którym poinformowali meteorolodzy, nie jest związane z działalnością przedsiębiorstwa. - Prace nad wydzieleniem rutenu 106 z przerobionego paliwa jądrowego (...) już od wielu lat nie są w naszym przedsiębiorstwie prowadzone - zapewniły służby prasowe.

Rosgidromet ostrzega przed izotopem

Wcześniej Rosyjska Federalna Służba ds. hydrometeorologii i monitoringu środowiska naturalnego (Rosgidromet) potwierdziła, że pod koniec września doszło do emisji substancji promieniotwórczej z epicentrum koło Czelabińska na Uralu. W rejonie wsi Argajasz w ostatnich dniach września notowano "ekstremalnie wysokie" zanieczyszczenie izotopem ruten 106, które ponad 986 razy przewyższało normę - podały służby w komunikacie.

Tę informację poprzedziły w październiku i listopadzie oceny europejskich instytutów o wysokim poziomie rutenu 106 w powietrzu. Francuski państwowy instytut bezpieczeństwa radiologicznego IRSN przypuszczał, że miejsce emisji znajdowało się między górami Uralu i rzeką Wołgą. Oceniał przy tym, że obłok radioaktywny, który pojawił się nad Europą, nie spowodował tam zagrożenia dla ludzkiego zdrowia ani dla środowiska.

REKLAMA

pr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej