Ustawy o KRS i SN w Sejmie. „Opozycji chodzi o to, by reformy nie przeprowadzać”

Sejm zaczął w środę I czytanie projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Zakłada on m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat i utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. O reformie sądownictwa mówili w audycji Debata Dnia Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Wojciech Mucha („Gazeta Polska Codziennie”).

2017-11-22, 19:34

Ustawy o KRS i SN w Sejmie. „Opozycji chodzi o to, by reformy nie przeprowadzać”
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

22.11.2017 Jarosław Włodarczyk i Wojciech Mucha o ustawach o KRS i SN.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Jarosława Włodarczyka rządzący powinni przekazać opinii publicznej poprawki do prezydenckich ustaw o KRS i SN - PiS nie pokazuje poprawek do ustaw, bowiem nie ma takiego obowiązku. Może zrobić to dopiero w komisji. Jeśli jednak PiS-owi zależy, by Sejm w sposób cywilizowany zajął się tymi ustawami, to rządzący powinni przedstawić poprawki, wiedząc, że one i tak wyciekną i będą dyskutowane – powiedział komentator.

Według Wojciecha Muchy nie ma znaczenia, kiedy PiS pokaże poprawki do reformy sądownictwa, ponieważ i tak będzie awantura. – Tego możemy być pewni w 100 procentach. Jakie by nie były te projekty, opozycji chodzi tylko o to, by tej reformy nie przeprowadzać. Po dzisiejszych komentarzach widać, że to będzie szło w tę stronę. Może to nie przyjmie takiego obrazu jak poprzednio – mówił dziennikarz.

Goście Debaty Dnia PR24 dyskutowali także o planowanych protestach przeciwko reformie sądownictwa, m.in. o zapowiadanej na piątek manifestacji, którą organizuje m.in. Akcja Demokracja. Jak podkreślał Jarosław Włodarczyk, sędziowie nie powinni włączać się do protestów politycznych. – Sędziowie co do zasady nie powinni uczestniczyć w manifestacjach politycznych. Jednakże sędziowie bronią swojej samorządności - tym bym usprawiedliwił ich obecność na manifestacjach. Akcja Demokracja to nie jest partia polityczna ani stowarzyszenie sędziowskie – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

W opinii Wojciecha Muchy manifestowanie przeciwko ustawom nie ma sensu, ponieważ nie znamy treści poprawek. – Piątek wieczór to niezbyt fortunny termin na protest, ponieważ wtedy jest wiele innych ciekawszych rzeczy, które można robić. Sędzia Żurek nie wypowiada się co mu się w tych projektach nie podoba. W prezydenckim projekcie wypracowano zapisy, który odchodzi od złych praktyk z poprzedniej wersji projektu – wskazywał publicysta.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 17:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej