Rządy Pieniądza. O polityce budżetowej państw strefy euro

„Projekty budżetów sześciu państw strefy euro na 2018 r. grożą złamaniem unijnych reguł z paktu stabilności i wzrostu” – poinformowała w środę Komisja Europejska. Chodzi o Francję, Belgię, Włochy, Austrię, Portugalię i Słowenię. O sprawie mówili w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), były wiceminister finansów dr Cezary Mech i ekonomista Rafał Sadoch.

2017-11-23, 10:28

Rządy Pieniądza. O polityce budżetowej państw strefy euro
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: EASTNEWS/FaceToFace/REPORTER

Posłuchaj

23.11.17 Mariusz Adamiak, Cezary Mech i Rafał Sadoch o danych KE dotyczących projektów budżetu państw strefy euro.
+
Dodaj do playlisty

Analiza, jaką przeprowadziła Komisja Europejska, wskazuje, że realizacja projektów planów budżetowych tych państw może doprowadzić do znacznego odejścia od wyznaczonej ścieżki polityki budżetowej. Przekroczenie może wynieść ponad 0,5 proc. PKB w ciągu roku lub ponad 0,25 proc. PKB w ciągu dwóch lat.

Jak podkreślił Rafał Sadoch choć brzmi to groźnie, nie należy dramatyzować. – Są to  projekty budżetów, które dotyczą sześciu krajów, a więc niecałej 1/3 strefy euro. Ponadto, gdy popatrzymy na koniunkturę gospodarczą w krajach unii walutowej, widzimy, że jest ona świetna – mówił gość.

Podobnego zdania był dr Cezary Mech, który zaznaczył, że dane dotyczą państw znajdujących się w strefie euro. - W okresie pokryzysowym doszło do wprowadzenia różnego typu reguł. Przekroczenie tych reguł niekoniecznie oznacza, że kraje mają najgorsze deficyty itd. To oznacza w jakim tempie, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, redukują deficyty i zadłużenie. W stosunku do tych planów jest projekcja, która ukazuje, że są różnice, ale nie oznacza to, że sytuacja strefy euro jest zła – tłumaczył dr Mech.

Ze swoimi współrozmówcami nie zgodził się Mariusz Adamiak. - Nie bagatelizowałbym do końca problemów budżetowych. Pamiętajmy o tym, że wiele krajów ma problem ze spełnieniem tych limitów pomimo całkiem dobrej sytuacji w strefie euro. Deficyty powinny być więc większe niż mniejsze. Ponadto mamy też bardzo łagodną politykę Europejskiego Banku Centralnego, który nie tylko utrzymuje stopy procentowe na zerze, ale także skupuje papiery rządowe – podsumował.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________

Data emisji: 23.11.17

Godzina emisji: 9:09

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej