Deklaracja szczytu Partnerstwa Wschodniego przyjęta. Znamy jej treść

Uznanie europejskich aspiracji krajów Partnerstwa Wschodniego, ale nie europejskiej perspektywy, oraz obietnica ściślejszej współpracy - takie zapisy znalazły się w deklaracji przyjętej na zakończenie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Wzięli w nim udział przedstawiciele 28 unijnych krajów i sześciu państw Partnerstwa Wschodniego.

2017-11-24, 16:47

Deklaracja szczytu Partnerstwa Wschodniego przyjęta. Znamy jej treść

Posłuchaj

Deklaracja szczytu Partnerstwa Wschodniego zaakceptowana. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W deklaracji mowa jest o tym, że uczestnicy szczytu uznają europejski wybór wschodnich partnerów tak, jak zapisano w umowach stowarzyszeniowych. I to wszystko, nie ma żadnego odniesienia do europejskiej perspektywy, czy obietnicy trzymania drzwi otwartych do Unii. Takie brzmienie nie podobało się głównie Ukrainie.

Prezydent Petro Poroszenko zaakceptował dokument, ale w zamian - jak dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio - otrzymał obietnicę, że Unia stworzy plan przygotowań przyłączenia Ukrainy do unii celnej i unii energetycznej.

Daleko idących zapisów sugerujących możliwość przyszłego członkostwa Unia, głównie zachodnia jej część, unika od dawna. Część państw nie traktuje współpracy z krajami zza wschodniej granicy jako kluczowej. Co widać też w reprezentacji poszczególnych krajów na ten szczyt. Francja, Hiszpania, Portugalia, Holandia i Irlandia nie były reprezentowane na najwyższym szczeblu.

Jeśli chodzi o decyzje i deklarację, to na szczycie europejscy przywódcy zaakceptowali program 20 inicjatyw, które mają być zrealizowane do 2020 roku. W deklaracji jest mowa o ściślejszej współpracy w obszarach priorytetowych, w tym współpracy gospodarczej, o usprawnieniu połączeń transportowych i energetycznych, o prawie wzajemnych kontaktów, w tym o projektach edukacyjnych, oraz o wsparciu dla organizacji pozarządowych.

REKLAMA

aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej