Polacy przechodzą na wcześniejsze emerytury. Prawie 380 tys. złożonych wniosków
- Średnia kwota przyznanych do 24 listopada emerytur wyniosła 1632 złote w przypadku kobiet i 2738 złotych w przypadku mężczyzn - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
2017-11-29, 14:20
Posłuchaj
- Ponad połowa z tych osób nie była aktywna na rynku pracy - zaznaczyła minister Rafalska. Wyjaśniła, że o ile osoby, które korzystały ze świadczeń przedemerytalnych, świadczeń rentowych, czy osoby bezrobotne, w pełni wykorzystują możliwość przejścia na emeryturę, to osoby wciąż aktywne zawodowo podchodzą do tego w sposób wyważony. Ludzie często wykorzystują możliwość złożenia wniosku przede wszystkim po to, by dowiedzieć się jakiej wysokości emerytury mogą się spodziewać. Nie rozwiązują jednak stosunku pracy, więc świadczenie nie jest im wypłacane.
Minister zwróciła uwagę, że przywrócenie wieku emerytalnego ma duży wpływ na rynek pracy i poziom bezrobocia. Dane o spadku bezrobocia w październiku o 0,2 punktu procentowego, to efekt między innymi przywrócenia wieku emerytalnego. Październik jest bowiem miesiącem, w którym albo następuje wzrost bezrobocia albo co najwyżej utrzymują się dane z września. Tym razem było inaczej, gdyż wiele osób zarejestrowanych w urzędach pracy przeszło na emeryturę.
Powiązany Artykuł
![Rafalska 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/74e7fdf0-8b13-46fb-9627-1081e9d480a6.jpg)
"Nie spełniły się czarne scenariusze". Elżbieta Rafalska o reformie emerytalnej
Minister zaznaczyła, że zróżnicowanie wysokości emerytur kobiet i mężczyzn nie jest rzeczą nową i nie jest związane wyłącznie z przywróceniem wieku emerytalnego. Wynika z krótszego okresu aktywności zawodowej kobiet i ich niższych wynagrodzeń .
REKLAMA