"Janosikowe" do Trybunału. "To niesprawiedliwe"
Województwo Mazowieckie zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego tak "zwane janosikowe", czyli obowiązkową wpłatę do budżetu państwa płaconą przez najbogatsze samorządy.
2010-02-22, 14:45
Posłuchaj
Wpływy z janosikowego trafiają do samorządów o niższych dochodach. W tym roku Mazowsze ma zapłacić ponad 900 milionów złotych, czyli ponad połowę rocznego budżetu. To zdaniem Marszałka Adama Struzika niesprawiedliwe i niezgodne z prawem. Adam Struzik podkreślił, że aby wpłacać janosikowe samorząd musi brać kredyty. W dłuższej perspektywie może nawet doprowadzić do niewypłacalności najbogatszego w Polsce województwa.
Wicemarszałek Ludwik Rakowski zaznaczył, że za pierwsze dwa miesiące tego roku dochody samorządu są niższe niż wydatki na samo "janosikowe". Bo janosikowe to 156 milinów a dochody Mazowsza wyniosły jedynie 81 milionów.
Adam Struzik zaznaczył, że gdyby nie "janosikowe", które trzeba zapłacić w tym roku samorząd mógł by zrealizować o wiele więcej potrzebnych inwestycji. Na przykład wybudować 3 szpitale czy kupić kilkadziesiąt nowych składów pociągów Kolei Mazowieckich.
Przez 6 lat Mazowsze w ramach "janosikowego" przekazało innym samorządom prawie 4 miliardy złotych.
REKLAMA
rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA