Unijna polityka obronna. W które projekty zaangażuje się Polska?
17 projektów zostało zgłoszonych do realizacji w ramach unijnej polityki obronnej. Polska chce wziąć udział w dwóch z nich - poinformowali unijni dyplomaci. Na razie Warszawa nie zgłosiła żadnego własnego projektu.
2017-12-08, 18:51
Posłuchaj
W poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych mają zatwierdzić decyzję dotyczącą zacieśnionej współpracy wojskowej. Zdecydowało się na nią 25 krajów, bez Wielkiej Brytanii, Danii i Malty.
Unijni dyplomaci zastrzegają, że to dopiero pierwszy etap zgłaszania projektów i w każdej chwili kraje mogą nadesłać własne pomysły do realizacji, na które mają być przekazane miliony euro.
Kilka tygodni temu minister obrony Antoni Macierewicz mówił w Brukseli, że Polska zgłosi własne projekty, które wzmocnią wschodnią flankę NATO. Na razie jednak Bruksela nie otrzymała żadnych informacji na ten temat.
Jeśli chodzi o projekty, do których Polska chce się dołączyć, to pierwszy jest realizowany przez Holendrów i dotyczy mobilności militarnej. Ma on uprościć procedury, zmniejszyć biurokrację, by ułatwić przemieszczanie wojsk między unijnymi krajami. Drugi projekt, zaproponowany przez Francuzów, którym zainteresowali się Polacy, dotyczy oprogramowania do zabezpieczenia łączności między siłami zbrojnymi.
REKLAMA
fc
REKLAMA