"Nie potrafimy podać dokładnej liczby ofiar stanu wojennego"
Szacuje się, że liczba śmiertelnych ofiar stanu wojennego mogła przekroczyć 100. – Nie potrafimy jednak podać dokładnej liczby ludzi, którzy stracili wówczas życie. To frustrujące – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
2017-12-11, 21:01
Posłuchaj
W kontekście ustalania listy ofiar stanu wojennego, nie ma wątpliwości co do takich wydarzeń, jak pacyfikacji kopalni "Wujek" czy zbrodnia lubińska. Problemy zaczynają się w przypadku pojedynczych przykładów zgonów.
– Kwestia ofiar stanu wojennego to rozpoznawalny temat. Jednak gdy zaczynamy "grzebać" w szczegółach, badać kolejne przypadki domniemanych czy rzeczywistych mordów politycznych, okaże się, że stajemy przed niewiedzą – relacjonował w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot. – Często uderzamy głową w mur, nie potrafimy postawić "kropki nad i", stwierdzić, czy dana osoba zmarła w wyniku działań MO czy SB, czy też śmierć nastąpiła z przyczyn "niepolitycznych" – dodawał.
– To wielka bezsilność historyków i prokuratorów, że nie potrafimy podać dokładnej liczby ofiar stanu wojennego. To frustrujące – pointował dr hab. Patryk Pleskot.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku, trwał do 22 lipca 1983 roku.
REKLAMA
W audycji również o internowanych, aresztowanych czy zwolnionych z pracy podczas stanu wojennego.
Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/zz
____________________
REKLAMA
Data emisji: 11.12.17
Godzina emisji: 20.35
REKLAMA