Senat zakończył debatę nad ustawą o Sądzie Najwyższym. " Prezydent oceni czy ustawy o SN i KRS odzwierciedlają jego intencje"

Senat zakończył debatę nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym. Senatorowie omawiali tę ustawę przez kilkanaście godzin od środowego wieczoru. Głosowanie - jak poinformowano - odbędzie się w bloku głosowań.-  Prezydent oceni czy ustawy o SN i KRS odzwierciedlają jego intencje - zapowiedział Krzysztof Łapiński.

2017-12-14, 21:23

Senat zakończył debatę nad ustawą o Sądzie Najwyższym. " Prezydent oceni czy ustawy o SN i KRS odzwierciedlają jego intencje"
Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki w Senacie. Foto: PAP/Leszek Szymański

Ustawa - przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę - wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).
Senacka komisja wnosi o przyjęcie jej bez poprawek - o co prosił prezydencki minister Paweł Mucha. Komisja odrzuciła stanowiska senatorów PO o odrzucenie ustawy; zostały one zgłoszone jako wnioski mniejszości.

"

Grzegorz Napieralski Przyjdzie taki czas, że przegracie wybory z kretesem

Wniosek o odrzucenie ustawy pod koniec debaty powtórzył wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO). Podczas debaty senatorowie PO zgłosili dodatkowo kilka poprawek, m.in. dotyczących wieku, w którym sędziowie SN mają przechodzić w stan spoczynku oraz mających "uniemożliwić przerwanie kadencji" obecnej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Poprawkę w sprawie tej ostatniej kwestii złożył także Marek Borowski (niez.)

REKLAMA

Jerzy Czerwiński (PiS) odpowiadał, że celem przepisu nie jest usunięcie prezes Gersdorf, zaś wiek 65 lat na przechodzenie w stan spoczynku wynika z ogólnych zasad emerytalnych.
- Przyjdzie taki czas, że przegracie wybory z kretesem - powiedział Grzegorz Napieralski (niez.) zwracając się do senatorów PiS.

"

Krzysztof Łapiński Te ustawy będzie prezydent oceniał pod tym kątem, czy one odzwierciedlają jego intencje, jego wolę i czy w trakcie prac parlamentarnych nie doszło do zbytnich zmian w tych ustawach

Złożone w debacie poprawki oceni jeszcze senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji.

Czwartek był trzecim dniem omawiania przez Senat ustaw dotyczących sądownictwa. Wcześniej - od wtorku - senatorowie dyskutowali nad innymi przepisami zainicjowanymi przez prezydenta - nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Tamta debata również trwała kilkanaście godzin, a głosowanie odbędzie się w bloku głosowań

Prezydent oceni ustawy

- Prezydent Andrzej Duda będzie oceniał, czy ustawy o SN i KRS odzwierciedlają jego intencje; jeśli zachowane będą najważniejsze dla niego zapisy, nie będzie wetował swoich własnych ustaw - zapowiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

REKLAMA

O to, czy prezydent mógłby - podobnie jak w lipcu - zawetować ustawy o sądownictwie, pytany był w Polsat News rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.  - Sytuacja dzisiaj jest inna, bo to są ustawy prezydenckie - zwrócił uwagę minister.

Jak podkreślił, lipcowe ustawy nie były ustawami autorstwa prezydenta, a także nie były z nim konsultowane na etapie przygotowania.

- Te ustawy będzie prezydent oceniał pod tym kątem, czy one odzwierciedlają jego intencje, jego wolę i czy w trakcie prac parlamentarnych nie doszło do zbytnich zmian w tych ustawach" - mówił minister.

- Jeśli zostały zachowane najważniejsze rzeczy, na których prezydentowi zależało, to prezydent nie będzie wetował ustaw przez siebie przygotowanych - zaznaczył.

REKLAMA

Łapiński podkreślił, że prezydenccy prawnicy biorą udział w pracach nad ustawami. - Cały czas je na bieżąco prezydentowi relacjonują - podkreślił.

Protesty przeciwko reformie sądownictwa

Tymczasem przed Pałacem Prezydenckim protestowano przeciwko reformie sądownictwa. Ok. godz. 20 demonstrujący ruszyli przed Senat.

Jak podała policja, zakończyło się zgromadzenie przed Pałacem Prezydenckim. -  Nie doszło do żadnych incydentów - powiedział  Mariusz Mrozek z zespołu prasowego społecznej policji.

Zgromadzenie przed Pałacem Prezydenckim rozpoczęło się przed godz. 19. Protestujący mieli ze sobą m.in. transparenty z hasłami: "Partia rządzi, partia sądzi", "Prezydent, Sejm i Senat łamią prawo - Akcja Demokracja", "Wolne sądy osądzą PiS".

Widać było flagi polskie i Unii Europejskiej. Demonstranci rozwinęli dużą biało-czerwoną flagę, organizatorzy rozdawali świece.

Protesty, które nawiązują do lipcowych zgromadzeń przeciwko reformie sądownictwa, zainicjowała Akcja Demokracja.

ksem/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej