Obcięty róg na kartach do głosowania. Szef PKW wyjaśnia

Ścięty prawy górny róg w karcie do głosowania nie jest niczym podejrzanym - podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza.

2025-05-18, 10:28

Obcięty róg na kartach do głosowania. Szef PKW wyjaśnia
Szef PKW mówił m.in. o obciętym rogu na kartach do głosowania. Foto: Bartłomiej Magierowski/East News, PAP/Piotr Nowak

Ścięty prawy górny róg to nie powód do wezwania policji

Od 7.00 w całym kraju trwają wybory prezydenckie. Rozpoczęły się bez problemów i opóźnień. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak powiedział, że do komisji wpływają informacje o sfałszowanych kartach do głosowania z uwagi na ścięty górny prawy róg. Do jednej z obwodowych komisji w Tarnowie wezwano nawet policję. Jak oświadczył szef PKW - nie można mówić o żadnym fałszerstwie i nie powinno to budzić niepokoju wyborców.

Posłuchaj

Ścięty prawy górny róg w karcie do głosowania nie jest niczym podejrzanym (źr. IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Jak oddać ważny głos?

Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce z lewej strony nazwiska wyłącznie jednego, wybranego kandydata. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca wskaże na karcie więcej iż jednego kandydata, albo nie postawi znaku X przy żadnym nazwisku. Nie mają natomiast znaczenia dopiski na karcie do głosowania, jeśli są poza kratką. Na każdej karcie znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Prawy górny róg karty do głosowania będzie ścięty - to element ułatwiający dla wyborców, którzy używają nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.
Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej w taki sposób, aby zadrukowana strona była niewidoczna.

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: PKW/PAP/inne

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej