"Żadne przepisy nie zmienią pracy sądów, jeśli nie nastąpi odświeżenie kadry sędziowskiej"
Senatorowie przyjęli prezydenckie ustawy reformujące sądownictwo. Chodzi o regulację o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Obie ustawy - zgodnie z rekomendacją senackiej komisji - przyjęto bez poprawek. W Polskim Radiu 24 komentarz mec. Piotra Andrzejewskiego.
2017-12-16, 16:29
Posłuchaj
Mec. Piotr Andrzejewski zwrócił uwagę na to, że żadne przepisy nie zmienią pracy sądów, jeśli nie nastąpi odświeżenie kadry sędziowskiej. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, to właśnie obecne składy orzekające w wielu przypadkach można określić jako ręczny hamulec wprowadzanych nowelizacji ustaw związanych z sądownictwem.
– Ważne, by przywrócić rangę bardziej uspołecznionego Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądowniczej. Zakres i charakter tych działań może być dla wielu środowisk dyskusyjny, jednak bez wątpienia jest on konstytucyjnie uprawniony. Rola dwóch wspomnianych instytucji była w ostatnim czasie wyłączona z całości polskiego systemu prawnego i konstytucyjnego przez nadmierne sędziowskie samostanowienie o niemal wszystkich zakresach ich działalności – powiedział adwokat.
Za sprawne działanie sądów odpowiadają przede wszystkim ich prezesi. Mec. Piotr Andrzejewski podkreślił, że nie wszyscy wywiązują się odpowiednio ze swojej roli. Dlatego należy ich wymienić. – Dla mnie są oni politykami, podobnie jak w PRL-u. Tam prezesów powoływano z klucza partyjnego. Chodzi o to, by zerwać z ta zasadą – dodał.
Ustawę o Sądzie Najwyższym poparło 58 senatorów, przeciw było 26, wstrzymało się trzech. Ustawa wprowadza skargę nadzwyczajną na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. Mają powstać dwie nowe izby, w tym Izba Dyscyplinarna, w której mają zasiadać także ławnicy. Sędziowie Sądu Najwyższego mieliby przechodzić po ukończeniu 65 lat w stan spoczynku - chyba, że na ich dalsza pracę zgodę wyda prezydent.
REKLAMA
Ustawę o KRS poparło 60 senatorów, przeciw było 26, wstrzymał się jeden. Nowelizacja przewiduje między innymi wybór przez Sejm 15 sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Każdy klub mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Sędziów do KRS mogłaby zgłaszać grupa 2 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Do tej pory członkowie KRS byli wybierani przez środowiska sędziowskie.
Ustawy trafią teraz na biurko prezydenta.
Polskie Radio 24/db
___________________
REKLAMA
Data emisji: 16.12.17
Godzina emisji: 15:20
Polecane
REKLAMA