Trzy scenariusze działań KE wobec Polski, ostatecznej decyzji jeszcze nie ma

Komisja Europejska przygotowała trzy scenariusze działań wobec Polski, ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęła. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że nie jest przesądzone uruchomienie artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej.

2017-12-19, 09:38

Trzy scenariusze działań KE wobec Polski, ostatecznej decyzji jeszcze nie ma
Urzędnicy KE pozostają na stanowisku, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów. Foto: Komisja Europejska

Posłuchaj

Trzy scenariusze działań KE wobec Polski. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szefowie gabinetów komisarzy, na wczorajszym spotkaniu, odłożyli wszelkie decyzje i mają jeszcze dziś podjąć kolejną próbę przygotowania jutrzejszego posiedzenia Komisji poświęconego reformom sądownictwa w Polsce. Nie jest wykluczony pozew za ustawę o sądach powszechnych, o czym Polskie Radio informowało kilka tygodni temu. 

Uruchomienie artykułu 7. unijnego traktatu, czyli wysłanie wniosku do krajów członkowskich, stwierdzającego zagrożenie dla praworządności w Polsce, to jedna z możliwych decyzji. Ale - jak ustaliło Polskie Radio - komisarze dopuszczają też jeszcze możliwość wysłania do Warszawy kolejnych rekomendacji w ramach procedury praworządności, by nie podejmowane były żadne działania prowadzące do zwolnienia lub przeniesienia w stan spoczynku sędziów Sądów Najwyższego. Rekomendacje nieco obniżyłyby temperaturę sporu - mówią unijni urzędnicy w rozmowie z Polskim Radiem. Jeden z nich powiedział, że wszystko zależy od najbliższych kilku, kilkunastu godzin i nie wykluczył, że może dojść do rozmowy na linii Warszawa - Bruksela. W ostatnim scenariuszu jest decyzja o wysłaniu pozwu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za ustawę o sądach powszechnych. Ale to nie jest nowa informacja. Polskie Radio informowało już kilka tygodni temu, że Komisja ma przygotowany pozew i kwestią czasu jest jego skierowanie do Trybunału. Unijni urzędnicy dodają, że może on być wysłany niezależnie od rekomendacji, czy uruchomienia artykułu 7.

rr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej