Watykan uznał heroiczność cnót kard. Wyszyńskiego. „Ważny etap”
Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kardynała Stefana Wyszyńskiego. – To ważny etap – mówił w Gorącym Temacie ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. Prymasowi Tysiąclecia przysługuje odtąd tytuł „Czcigodnego Sługi Bożego”. Do beatyfikacji niezbędne jest już tylko uznanie cudu za jego wstawiennictwem.
2017-12-19, 15:45
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, czym jest uznanie „heroiczności cnót”. – To bardzo ważny etap – mówił. – Proces beatyfikacyjny opiera się na dwóch głównych filarach. Ten dotyczący heroiczności cnót polega na sprawdzeniu, czy cnoty chrześcijańskie były wypełniane przez kandydata do wyniesienia na ołtarze w sposób nadzwyczajny – tłumaczył ks. Przemysław Śliwiński.
Teraz, w kontekście procesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego, będzie dokonywana ocena cudu, który miał dokonać się za jego wstawiennictwem. – W tym kontekście mówimy o cudzie, który wydarzył się około 40 lat temu w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Wówczas doszło do niewytłumaczalnego, z medycznego punktu widzenia, uzdrowienia z groźnej choroby – wskazywał gość PR24.
W okresie komunistycznych represji kardynał Wyszyński skierował do władz memoriał, w którym mówił, że Kościół i społeczeństwo w Polsce nie mogą zgodzić się na dalsze ustępstwa. W dokumencie znalazły się słynne słowa: „Non possumus. Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno”. Wskutek tych działań prymas został aresztowany i trzy lata przebywał w odosobnieniu. Opracował wówczas program odnowy życia religijnego, zawarty w Jasnogórskich Ślubach Narodu. W latach 60. uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.
Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Jego pogrzeb stał się wielkim wydarzeniem patriotycznym i manifestacją poparcia głoszonych przez niego idei. Na uroczystości na Placu Zwycięstwa w Warszawie, którym przewodniczył watykański sekretarz stanu kardynał Agostino Casaroli, przybyło kilkaset tysięcy ludzi. Biskup Jerzy Modzelewski odczytał duchowy testament zmarłego. Prymas wybaczał w nim także tym ludziom, którzy go atakowali i więzili.
REKLAMA
Więcej w rozmowie z ks. Przemysławem Śliwińskim.
W II części Gorącego Tematu Wojciech Przybylski z Res Publiki mówił o możliwych scenariuszach działań Komisji Europejskiej wobec Polski.
Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.
Polskie Radio 24/IAR/zz
REKLAMA
__________________
Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 19.12.17
Godzina emisji: 15.10
Polecane
REKLAMA